Klima Elektronik Kartı Neden Arızalanır?

28.02.2021
157
Klima Elektronik Kartı Neden Arızalanır?

Klima Elektronik Kartı Neden Arızalanır?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klima Elektronik Kartı Neden Arızalanır? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klima Elektronik Kartı Neden Arızalanır? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klima Anakartı Neden Arızalanır?

Klimalarda çok sık olmasa da arada denk gelinen elektronik kart arızasının nedenlerini düşünüyor musunuz? Klima Elektronik Kartı Neden Arızalanır? arızalı olan elektronik kartın onarımı nasıl olur? sorularınızın yanıtını paylaşımımızda bulacaksınızdır.

Klima Elektronik Kartı Neden Arızalanır?

  • Düşük Şebeke Gerilimi Sebebi ile Arızalanır

Şebeke gerilimindeki düşüşler çok ciddi arızalara neden olmaktadır. Klimaların genel güç arızalarının %87 si bu probleme bağlıdır. Ani düşüşler; trafonun o alanın üzerindeki güç gereksinimleri ile başa çıkma çabalarının bir sonucu olmaktadır. Gerilimin düşmesi klimada fazla akım ihtiyacı yaratır. Bu durum da trafo, kart veya motorun yanmasına neden olabilir.

  • Yüksek Şebeke Gerilimi Sebebi ile Arızalanır

Buna darbeli gerilim adı da verilebilir. Darbelerin gerilimin ani olarak yükselmesi durumudur. Gelgite benzer biçimde darbe elektronik cihazların çoğuna zarar verebilir. Bu durum bunun yanı sıra; yakınlara düşen senedirım, fırtına, trafik kazası ardından şehirde kesilen elektriğin geri gelmesi ile ortaya çıkabilmektedir. Buna benzer durumlar ise cihazın donanımı ile birlikte elektronik kartına da zarar verebilmektedir.

  • Yüksek Akım Sebebi ile Arızalanabilir

Saniyenin 1/120 si kadar bir süre içinde kısa zamanlı gerilim yükselmesi durumudur. Havalandırma ve kuvvetli elektrik motorları gibi ürünler kapatıldığı zaman gerilimin fazlası güç kablosu yolu ile dağılmaktadır. Klima gibi cihazlar belirli bir voltaj aralığında güç kullanmak adına dizayn edilmiştır. Yüksek akım geldiğinde ise elektronik kart arızalanabilmektedir.

  • Elektromanyetik Alana Maruz Kalması Sebebi ile Arızalanabilir

Elektriksel manyetik bir alana maruz kalan şebeke geriliminin düzgün olan sinüs dalgası bozulabilmektedir. Bu bir senedirım, yük aktarımı, jeneratörler, radyo vericileri ve endüstriyel cihazlar dahil olmak üzere bir çok faktör yahut olaydan kaynaklı olabilir. Cihazın etrafında veya şebekede yaşanan elektromanyetik alan klimaya zarar verebilir. Bu da genelde elektronik kartın zarar görmesine neden olmaktadır.

  • Dikkatli Yapılmayan Klima Bakımları Sebebi ile Arızalanabilir

Klima bakımları tekniğe uygun yapılmadığı zaman yapılan yanlış veya eksik müdahale sebebiyle elektronik kart arızalanabilmektedir. Bu sorunla da genelde çok sık karşılaşabilmekteyiz. Klima bakımı hususunda uzman desteği alırsanız bu gibi poblemleri yaşamak zorunda kalmazsınız.

  • Yanlış Yapılan Güç ve AraKumanda Bağlantısı Sebebi ile Arızalanabilir

Klima bağlantılarında kablolar genelde renkli olur. Renkler doğru okunmazsa veya takip edilmeden bir bağlantı yapılırsa bu durum elektronik kartın zarar görmesine neden olabilir. Bundan dolayı montaj ve bağlantı hususunda da her zaman uzman yardımı almak şarttır.

Ayrıca Bakınız.  Baymak Klimada Sleep Fonksiyonu Nedir?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları