Isıtmada Kombi mi Daha İyi Klima mı?

28.02.2021
155
Isıtmada Kombi mi Daha İyi Klima mı?

Isıtmada Kombi mi Daha İyi Klima mı?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Isıtmada Kombi mi Daha İyi Klima mı? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Isıtmada Kombi mi Daha İyi Klima mı? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Isınmada Kombi mi Klima mı?

Isıtma sektöründe onca ürün içinde en fazla rağbet gören kombi ve klimalardır. Peki hangi ürün ısıtmada daha iyi ve ekonomiktir? Sizler için araştırmaya koyulduk. İşte sorunuzun yanıtı:

Isıtmada Kombi mi Daha İyi Klima mı?

Isıtmada Kombi mi Daha İyi Klima mı?

Isıtmada Kombi mi Daha İyi Klima mı?

  • Kombi ile Isınma

Kombi ısıtma işlevini daireye döşenen kalorifer tesisatı veya zemin altına yapılan döşeme (yerden ısıtma sistemi) ile sağlamaktadır. Kombilerin marka model ve çeşidi fark etmeksizin her birinde genelde kalorifer sistemi bulunmaktadır. Kalorifer sistemi ayarını veya yerden ısıtma sistemi ayarını kullanıcı olarak kendiniz belirlersiniz. Yani kombinin dairenizi ısıtma ayarına kendiniz karar verebilirsiniz. Kombiler konut veya iş yeri içinde hemen her odaya döşenen kalorifer sistemi veya yerden ısıtma sistemleri ile ortamın ısınmasına yardımcı olmaktadır. Kombi kullanılan konutlarda, kullanım sağladığınız odaların kapısı her zaman açık olur. Konutunuzdaki ısı sabit olur.

Kombi tüm odaları eşit sıcaklıklarda ısıttığı için avantajlıdır. Yani farklı odaları ısıtmak için ekstra bir ürün daha kullanmaya gerek yoktur. Kombi doğru kullanıldığı sürece kullanıcısına özellikle de kış aylarında her daim tasarrufu yaşattırır. Ülkemizde kombi kullanımı hem konfor hem rahatlık hem de tasarruf sebebiyle daha yoğundur. Kombiyi kış aylarında kısık bir ayarda sürekli olarak çalıştırmanız halinde evinizin ısısı sabit kalır, beklediğiniz sonucu elde edersiniz ve tasarrufu yaşarsınız.

  • Klima ile Isınma

Klimalar kombilerin aksine yalnızca bulunduğu odayı ısıtma özelliğindedir. Klimanızda Heat Pump özelliği var ise hem ısınma hem de soğutma sağlayabilir. Klima ile ısınırken dikkat etmeniz gereken en mühim şey klimanın bulunduğu odanın kapısının kapalı olmasıdır. Aynı zamanda ortamda açık pencere olmamasıdır. Klima olmayan odaları ısıtmak için bunun bunun yanında bir ısıtıcı kullanmanız gerekebilir. Klimanın monte edildiği odanızda kapı yok ise en yakın odanızın da metrekaresini düşünerek klima kapasitesi seçimi yapmanız gerekir. Aksi taktirde beklediğiniz sonucu hiçbir zaman elde edemezsiniz.

Klimayı ısıtma moduna aldığınızda yaptığınız ayar neticesinde ısı üflemesi yapar fakat siz değerli okurlarımız için bu ne derece iyidir bilemeyiz. Ayrıca klima ısıtma modunda iken farklı odalara geçmek durumunda kaldığınızda kapıyı açacağınız için ortama aniden soğuk hava girer ve klima performansı düşerek yakıt tüketimi artar.

►►► Konutunuz eğer çok ufak ise (örneğin;1+1 yahut 0+1 gibi) klima ile ısınarak tasarrufu yaşayabilirsiniz. Veya konutunuz orta büyüklükte ise multi split klima (bir dış birkaç iç üniteli klimalar) tercih ederek de ısınmayı tasarruflu hale getirebilirsiniz. Lakin konutunuz orta büyüklükte veya büyük ise önerimiz kombi ile ısınmanızdır. Çünkü fakat bu biçimde tasarrufu yaşamış olursunuz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları