Lejyoner Hastalığı Nedir?

28.02.2021
149
Lejyoner Hastalığı Nedir?

Lejyoner Hastalığı Nedir?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Lejyoner Hastalığı Nedir? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Lejyoner Hastalığı Nedir? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Lejyoner Hastalığı Ne Demek?

Klima yolu ile bulaşmakta olan en mühim hastalıktır. Klima hastalığı olarak da bilinmektedir. Lejyoner hastalığı “Legionelle pneumophilia” adı verilen bir bakterinin yol açtığu zatürredir.

Bakteri, klimanın filtre sistemlerinde ideal nem ve ısıda çoğalıp buradan ortam havasını dağıtmaktadır. Bakteri klima sistemlerinde, otellerde, hastanelerde vb. yerlerde su sistemlerinde de bulunabilir. Havaveyağılmakta olan bu bakterinin solunum yolu ile bireylerin vücuduna girmesi sebebiyle zatürre yani hastalık meydana gelir.

Lejyoner Hastalığı Nedir?

Lejyoner Hastalığı Nedir?

Lejyoner Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

  • Kuru öksürük,
  • Bulantı ve ardından kusma,
  • İshal,
  • Yaygın kas ve eklem ağrıları,
  • Baş ağrısı,
  • Halsizlik durumu,
  • Huzursuzluk,
  • Ateş

Hastalık insandan insana bulabileceği için genelde otel hastane gibi yerlerde hastalığa neden olabilmektedir.

Hastalığın; özellikle de şeker, kanser hastalarında, kronik böbrek ve akciğer hastalığı olan bireylerde, alkoliklerde, siroz hastalarında ve sigara içen herkeste oluşma riski fazladır. En yaygın kolaylaştırıcı faktör ise sigara kullanımıdır.

Lejyoner Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur?

Tedavisi belirli antibiyotiklerle yapılmaktadır. Antibiyotik kullanımı ne kadar erken zamanda başlatılırsa tedavi etkisi de o kadar artmaktadır. Yukarıda sözü edilen belirtiler görülür ise gribal enfeksiyon olarak düşünülmeden yahut değerlendirilmeden klimaya bağlı bir zatürre olabileceği düşünülerek doktora başvurulmalıdır.

►► Buna benzer hastalıklara maruz kalmamak için klimanıza senede iki kez bakım yaptırın, filtresini ise 15 günde bir kez mutlaka temizleyin.

Ayrıca Bakınız.  Klima Neden Koku Yapar?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları