Viessmann VITOCLİMA 300-S Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

27.02.2021
135
Viessmann VITOCLİMA 300-S Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

Viessmann VITOCLİMA 300-S Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Viessmann VITOCLİMA 300-S Klima Kumandası Nasıl Kullanılır? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Viessmann VITOCLİMA 300-S Klima Kumandası Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

VITOCLİMA 300-S Kullanım Kılavuzu

Önemli Bilgi:Makalemizde bulunan bilgiler Viessmann VITOCLİMA 300-S/HE serili Multi M1 duvar tipi klima kumanda kullanım kılavuzu bilgileridir. Düğmelerin anlamı ve fonksiyonları geniş bir şekilde biçimde açıklanmıştır.

Viessmann VITOCLİMA 300-S Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

Viessmann VITOCLİMA 300-S Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

 • 1 numaralı buton

ON/OFF butonudur. İç ünite açma/kapama işlemi için kullanabilirsiniz. Bir kez bastığınızda klima açılır veya kapanır.

 • 2 numaralı buton

MODE butonudur. Klimayı çalıştıracağınız konumu seçmenizi sağlar. Düğmeye art arda bastıkça çalışma modları sıralanır. Bu sıralama aşağıdaki biçimdedir:

Otomatik → Soğutma → Nem Alma → Fan → Isıtma

Ortam sıcaklığına göre veya ısı derecesine göre talep ettiğiniz bir konumu seçebilirsiniz.

 • 3 numaralı butonlar

(-) ve (+) butonlarıdır. İstenen sıcaklığın ayarlanması adına kullanılır. Düğmelere her bastığınızda ayar sıcaklığı 1°C kadar azalır yahut artar. 2 sn. kadar basılı tuttuğunuzda ise sıcaklık değeri bi hayli hızlı değişir. İstenen sıcaklık değerine geldiğinde düğmeden parmağınızı çekmeniz yeterli gelmektedir. AUTO (Otomatik) konumda sıcaklık ayarı gerekmez.

 • 4 numaralı buton

FAN butonudur. Fan hızının belirlenmesini sağlar. Klima açıldığında var sayılan otomatik fan hızı seçilir. Nem alma modunda yalnızca düşük fan hızı seçilebilir. AUTO modda ortam sıcaklığına göre fan hızı otomatik seçilir. Bu durumlar dışında fan hızını bu düğme ile manuel ayarlayabilirsiniz.

Düğmeye her bastığınızda fan hızı;

Düşük → Orta → Yüksek şeklinde değişecektir.

 • 5 numaralı buton

Salınım düğmesidir. Düğmeye bastığınızda hava üfleme kanatçığı yukarı-aşağı hareket edecektir. Mevcut konumuna bağlı hava kanatçık yönünü bu biçimde ayarlayabilirsiniz. Düğmeye yeniden bastığınızda hareket duracaktır.

 • 6 numaralı buton

Bu model kombide yatay salınım özelliği bulunmamaktadır. Düğmeye basılsa dahi cihaz hiçbir tepkiyi vermeyecektir. Mevcut çalışmasına sürecektir.

 • 7 numaralı buton

HEALTH/SAVE butonudur. HEALTH kısmına bastığınızda bu özelliği açıp kapatabilir, SAVE tarafına basarsanız bu özelliği açıp kapatabilirsiniz.

“HEALTH” sağlık özelliğidur. “SAVE” ise tasarruf özelliğidur. Bu fonksiyon bazı modellerde bulunmaktadır.

 • 8 numaralı buton

X-FAN butonudur. Klima bu fonksiyon ile kendi kendini temizler. İç ünite fanı, klimayı kapattıktan sonra bir süre daha çalışır. Evaporatör üzerindeki nemin kurutulmasını sağlar. Fabrika ayarlarında X-FAN özelliği kapalı olur. Bunun bunun yanında nem alma ve soğutma modunda bu fonksiyon çalıştırılabilmektedir.

 • 9 numaralı buton

TEMP. butonudur. Düğmeye bastığınızda iç ortam ve dış ortam sıcaklığını gözlemleyebilirsiniz. Dış ortam sıcaklığı görüntüsü bazı modellerde geçerlidir. Ayrıca TEMP özelliği yalnızca iç ünite göstergesi olan modeller için geçerli olmaktadır.

 • 10 numaralı buton

TIMER butonudur. Klima kapalıyken bu düğmeye basıldığında zaman ayarlayıcısı aktif olacaktır. Zaman göstergesinin saat bölümünde HOUR ve OFF sembolleri yanıp sönecektir. + ve – düğmelerine 5 sn. basılı tuttuğunuzda TIMER ON açılma zamanlayıcı ayarını yapmanız gerekir. + ve – düğmelerine her bastığınızda 0,5 saatlik artacak veya azalacaktır. + ve – düğmelerine 2 sn. kadar basılı tutarsanız istenen zaman ayarına daha bi hayli hızlı varabilirsiniz. Ayar sonrası TIMER düğmesine yeniden basarak yaptığınız ayarı onaylamanız gerekir. HOUR ve OFF sembollerinin yanıp sönmesi kesilir. TIMER ON ayarını iptal etmek için yeniden TIMER düğmesine basabilirsiniz.

Klima açıkken aynı adımları uygulayarak TIMER OFF, kapatma zamanlayıcı ayarını uygulayabilirsiniz. Zaman ayarı 0,5-24 saat içinde yarımşar saatlik aralıklar ile yapılabilmektedir. Ayarlama sırasında 5 sn. boyunca yeni komut almazsa eğer zaman ayarı iptal olur.

 • 11 numaralı buton

TURBO butonudur. Klima soğutma ve ısıtma konumunda iken bu düğmeye basabilirsiniz. Bu fonksiyon açıldığında ekranda TURBO simgesi görünür. Çalışma modu veya fan hızı değiştirildiğinde simge otomatik kaybolur. Bu fonksiyonda klima ısıtma yahut soğutmayı çok daha kısa bir sürede gerçekleştirmektedir.

 • 12 numaralı buton

SLEEP butonudur. Uyku özelliğini açmak veya kapatmak için kullanılır. Cihaz açıldığında varsayılan olarak uyku özelliği kapalı olur. Cihaz kapatıldıktan sonra uyku özelliği iptal olur. Bu düğmeye bastığınızda ekranda uyku göstergesi sembolü görüntülenir. Soğutmada 1 saat sonra sıcaklık ayarı 1°C ve sonraki 1 saat sonunda 1°C artarak tasarruf ve konfor sağlamaktadır. Isıtmada ise sıcaklık ayarı 1°C ve sonraki 1 saat sonunda 1°C azalacaktır. Düğmeye yeniden bastığınızda ekrandaki uyku modu sembolü kaybolur ve uyku modu özelliği iptal olur.

 • 13 numaralı buton

LIGHT butonudur. Gösterge panelindeki ışığın açılması veya kapatılması için kullanılır. Işık açık olduğunda ampul sembolü görüntülenir, ışık kapalı olduğunda sembol kaybolur.

Ayrıca Bakınız.  Klimada Üçlü Vakum Tekniği Nasıl Uygulanır?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları