Ütü Temizliği Nasıl Yapılır ?

Ütü Temizliği Nasıl Yapılır ?

Ütü Temizliği Nasıl Yapılır ? 

Ütü Temizliği Nasıl Yapılır ? İnternet’te yaygın olan ve aslında hata olan sirke su ve kaya tuzu karışımını yapmadan önce sizlere Ütünüzün zarar görmeden nasıl kolay ve daha uzun ömürlü temizlenmesini gerektiğinin ayrıntılı bakım açıklamasını yapalım.

Ütününüz hakkında daha ayrıntılı bilgi ve arızaları hakkında sormak istediğiniz sorularınız var ise aşağıda bulunan SORU SOR kısmına sorularını sorabilirsiniz. 

Ütü Temizleme

Sık kullanılan ütülerin tabanında zaman içinde ütülenen kumaşlardan kalan artıklar birikebilir ve özellikle beyaz kıyafetlerde leke bırakabilir. Ütü tabanının belirli aralıklarla temizlenmesi gerekebilir. Ayrıca ütünün buhar sisteminde bulunan su kanalları kireçlenmeye bağlı olarak tıkanabilir. Kireçlenen ve tabanı kirlenen ütünüzü nasıl temizleyebileceğiniz hakkında pratik bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.

utu-temizleme

Öncelikle bir kazaya mahal vermemek için ütüyü fişten çekin. Ütü sıcaksa iyice soğumasını bilave edin. Ütü temizleme için kullanacağınız ilk malzeme eski bir havlu olacaktır. Havluyu ılık suyla ıslatarak ütü tabanına yapışmış kumaş ve iplik parçalarını silin. Çok sıcak ya da çok sıcak su kullanmayın ve lekeleri kazımaya çalışmayın. Lekeler kaybolana kadar hafif bastırarak silin. Ütünün metal kısmının kenarlarını da aynı biçimde temizleyin. Havlu kirlendikçe tekrar ılık suya sokup temiz bir yüzeyini kullanın.

Ütü Tabanı Nasıl Temizlenir

Ütü tabanını temizleme için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise tuzlu temizlemedir. Yine eski bir havlu ya da pamuklu kumaştan bir t-shirt’ü ütü masası üzerine yerleştirin. Kumaşın üstüne ortalama bir çorba kaşığı kadar tuz serpin. Ütünüzü en yüksek sıcaklığa ayarlayın ve buhar özelliğini kapatın. Ütü iyice ısındıktan sonra tuzlu yüzeyi ütülemeye başlayın. Bu yöntemle ütü altında biriken kirler tuza yapışacaktır.

Sudaki kireç yüzünden kullandıkça zaman içinde tıkanan buhar kanallarını da kolay bir şekilde açabilirsiniz. Kulaç çubuğu ya da bir kürdan ile ütü tabanında bulunan buhar deliklerini temizleyebilirsiniz. Ütüyü fişten çekip tamamiyle soğumasını bekledikten sonra içinde çok az bulaşık deterjanı bulunan ılık bir suya pamuklu kulak temizleme çubuklarını batırın ve delikleri sıra sıra temizlemeye başlayın.

Kumaşa Yapışan Ütü Lekesi

Temizleme işlemi bittikten ve ütü tabanı tamamiyle kuruduktan sonra ütüye bir bardak içme suyu koyun ve fişe takın. Sıcaklık düzeysini maksimuma getirin ve buharı açıp ütü dik konumdayken koyduğunuz içme suyunun buhar kanallarından çıkmasını bilave edin. Su buhar olarak kanallardan çıktıktan sonra ütünüzü fişten çekin ve soğumasını bilave edin. Bu kadar basit! İnternette kireçlenen ütü kanallarını temizlemek için verilen su ve sirke karışımını kullanmayın. Su ve sirke karışımı buhar kanallarında tortu birikimine yol açabilmektedir.

Ayrıca Bakınız.  Elektrikli Süpürge Kötü Koku Yapıyor ?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları