Soğutma Terimleri

14.07.2018
153
Soğutma Terimleri

COOL (Soğutma modu): Odanın havasını soğutur ve filtreler istenen oda sıcaklığını sürdürür.

HEAT: Isıtma Modunu başlatır.

AUTO (Otomatik çalışma modu): Oda koşullarına göre istenen sıcaklığı” soğutma veya ısıtma” yaparak istenilen oda sıcaklığını sürdürür.
DRY Mode(Kurutma ve nem alma modu): DRY mode (kurutma modunda) odanın nemini alır ve yavaşça soğutur, klima yüksek anti-nem gücünde çalışır.
FAN (Fan modu): Oda havasını yeniden devir daim ettirir ve filtreler sabit hava devrimi sağlar.
AUTO FAN (Otamatik fan): Klima oda sıcaklığına uygun olarak” fan “hızını otomatik olarak seçer. Başlangıçta ünite yüksek fan hızında çalışır. Odanın havası istenen sıcaklık derecesine yaklaşırken fan klimayı otomatik olarak daha düşük hıza geçirir.
SLEEP (Uyku modu): Elverişli uyku koşullarına göre tasarlanmıştır.” sleep “ (Uyku) modundayken klima yedi saat sonra otomatik olarak kapanacaktır. Sonuç huzur vericidir ve zinde bir uyku ile sabahleyin enerji dolu bir şekilde uyanırsınız.
TIMER (Zaman ölçer): Gerçek zaman kontrol ekranı, eve dönüşte elektrik sarfiyatı olmaksızın istenen konumu temin etmek üzere günün saatine göre klimayı otomatik olarak “on “(Aç) ve “off “ (Kapa) fonksiyonuna getirir. Klimayı uyku halindeyken otomatik olarak kapatır.
SPLİT: İngilizceden gelen bir kelimedir. “ ayrık” anlamına gelir. Klimanın iç ve dış iki ayrı üniteden geldiğini anlatır.

HEAT PUMP: Türkçe karşılığı ısı pompasıdır. Bu özelliğe sahip klimalar elektrik enerjisini direkt olarak ısıya çevirmek yerine, dışarıdaki ısıyı içeriye taşıyarak ortamı ısıtırlar.
KOMPRESÖR: Soğutucu akışkanı evaparatörden kondensere pompalayan klimanın önemli bir parçasıdır.
EVAPARATÖR: Klimanın soğutma yaparken soğutucu akışkanın sıvı olarak girip buharlaşarak gaz olarak çıktığı eşanjördür. Split klimalarda iç ünitelerdedir.
KONDANSER: Klimanın soğutma yaparken soğutucu akışkanın gaz olarak girip soğuyup yoğunlaşarak sıvı olarak çıktığı eşanjördür. Split klimalarda dış ünitelerdedir.
BTU: İngilizce “british thermal unit “ (İngiliz ısı birimi) sözcüklerinin kısaltılmasından oluşur. Bir litre suyun sıcaklığını bir Fahrenhayt değiştirmek için gereken ısı miktarıdır. Klimalarda Btu/h olarak yani Klima bir saatte ortamdan taşıdığı ısı miktarını belirtmek için kullanılır.
DEFROST: Isı pompalı cihazlarda ısıtma konumunda çalışma durumunda, evaporatörde (dış ünitede) düşük sıcaklıklarda buz tabakaları oluşur. Isıtmanın sürdürülebilmesi için oluşan buz tabakalarının eritilmesi gerekir. Bu işleme defrost denir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları