Klimada Soğutucu Akışkanı Nedir?

28.02.2021
185
Klimada Soğutucu Akışkanı Nedir?

Klimada Soğutucu Akışkanı Nedir?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klimada Soğutucu Akışkanı Nedir? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klimada Soğutucu Akışkanı Nedir? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klima Gazı Nedir?

Soğutulacak maddelerden ısı alarak onların soğumasına kolaylık sağlayan maddedir.

19. yüzyılın ikinci yarısına gelindiğinde açığa çıkan soğutma sanayinde ilk dönemler; karbondioksit, hava, su, amonyak gibi maddeler soğutucu olarak kullanılmıştır. Zaman içinde yapay olarak elde edilen kloroflorokarbon (CFC) ve hidrokloroflorokarbon (HCFC) lar bu maddelerin bir kısmının yerini almış durumdadır. Ayrıca yoğun biçimde kullanılmaveya başlanmıştır.

Klimada Soğutucu Akışkanı Nedir?

Klimada Soğutucu Akışkanı Nedir?

Klimada Soğutucu Akışkanı Nedir?

Bir soğutma çevriminde; ısının bir ortamdan alınıp başka bir ortama gönderilmesinde ara madde olarak soğutucu akışkanlar kullanılır.

Soğutucu akışkanlar ısı alışverişini genelde; sıvı halden buhar hale (soğutucu-evaporatör deresinde) ve buhar halinden sıvı haline (yoğuşturucu-kondanser devresi) dönüşerek sağlamaktadır. Bu durum özellikle de buhar sıkıştırma çevrimlerinde geçerli olmaktadır.

Soğutucu akışkanlar; soğutma, havalandırma ve ısı pompası sistemlerinde genelde kullanılır. İstenen bölgeden ısıyı absorde ederek ya dış atmosfere veya diğer bir ortama taşınma ve iletme yolu ile geçirir.

Soğutucu akışkanların soğutma görevini gerçekleştirmesi adına bazı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip olması gerekir. Bundan dolayı soğutucu akışkanda aranan özellikler çalışma ve uygulama şartlarına bağlı değişebilmektedir. Ayrıca şunu da belirtmek istedik ki; bir soğutucu akışkanda olması gereken tüm özelliklerin hepsini birden yerine getiren bir soğutucu akışkanı da bulunmamaktadır.

Ayrıca Bakınız.  En İyi Klima Hangisi?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları