Klima Elektrik Montajı Nasıl Yapılır?

14.07.2018
758
Klima Elektrik Montajı Nasıl Yapılır?

Klimanın İç Ünite Besleme Kablolarının Bağlanması
Bağlantı hattı bina içerisinde toprak hattı çekili bir buattan alınır. Bağlantı kablosunun kesiti klimanın kapasitesine göre değişir. 9000 ve 12000 BTU’luk klimalarda 3×1.5 mm2 kesitinde kablo, 18000 ve 24000 BTU’luk klimalarda 3×2.5 mm2’lik kablo kullanılmalıdır.

9000 ve 12000 BTU’luk klimalarda 16 Amper gecikmeli W otomat; 18000 ve 24000 BTU kapasiteli klimalarda 25 Amper gecikmeli W otomat kullanılmalıdır.

Cihaz mutlaka topraklanmalıdır. Sıfırlama işlem diye de bilinen toprak nötr teması kesinlikle yaptırılmamalıdır.

Faz, nötr ve toprak uçlarının doğru şekilde bağlanmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde daha sonra elektronik kartta arızalar görülebilir.

Split klima elektrik bağlantı şeması

Ara Bağlantı Kabloları

Klimanın iç ve dış üniteleri arasındaki elektriksel bağlantıyı ara bağlantı kabloları sağlar. Bu kablolar çok telli ve bükülebilir (NYY) yapıdadır. Genellikle sarı-yeşil, mavi, kahve ve siyah renkli kablolardan meydana gelirler. Sarı yeşil kablo topraklama kablosudur.

Enerji Kablosu

Klimaya enerji ulaştıran kablodur. Klima BTU değerine ve kompresör gücüne bağlı olarak değişik kesitlerdedir.

Terminal ve Makaronlar

Klimaya enerji girişi ve klima içinde enerji dağıtımı terminaller sayesinde yapılır. Klimanın özelliğine göre değişik büyüklükteki terminaller kullanılır.

İki iç üniteli terminal bağlantısı

Üç iç üniteli terminal bağlantısı

Enerji Bağlantısı

Enerji bağlantısı çok telli kablolar ile terminaller vasıtasıyla yapılır. Dış ünite elektrik bağlantı kapağının işlem sonunda sıkıca kapatılması gerekir. Özellikle insanların erişebileceği yerlerdeki elektrik bağlantı kapaklarını açık bırakmamaya özen gösterilmelidir. Elektriksel bağlantılar katalogda yazan değerler ve şekiller dikkate alınarak yapılmalıdır.

Terminal bağlantıları

Üç iç üniteli klima elektrik terminal bağlantısı

Vestel İç ve Dış Ünite Elektrik Bağlantıları

İç ve dış ünite bağlantı şeması

Ayrıca Bakınız.  Midea RG58B/BGE Isıtma Soğutma

Dış ünite kablo bağlantı resmi

UYARI: Klima topraklanmalıdır. Yetersiz topraklama elektrik çarpmalarına neden olabilir. Topraklama kablosunu bir gaz borusuna, su borusuna, paratonere veya bir telefon topraklama kablosuna bağlamayın. Montaj işleminden sonra, elektrik verilerek topraklama kaçak kontrolü yapılmalıdır. İhmal ederseniz elektrik çarpması veya üründe hasara sebep verebilir

Kablo bağlantısı milli elektrik düzenlemelerine uygun olarak uzman bir elektrikçi tarafından yapılmalıdır. Klimanız elektrik şebekesine uygun akımda gecikmeli V-otomat ile bağlanmalıdır

Montaj işleminden sonra, elektrik şalteri/sigortası kolayca erişilebilir yerde olmalıdır.
• Klima yalnızca ürün etiketi üzerindeki bilgilere göre bağlanmalı ve çalıştırılmalıdır. Klima kullanmadan önce elektrik şebekenizin gerilim değerinin ürün etiketinde belirtilen değer ile uyumlu olduğunu kontrol ettirin.
• Klimanızı mutlaka sigorta vasıtasıyla topraklı enerji hattına bağlayın ve çalıştırın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları