Klima Ne Kadar Elektrik Tüketir ?

13.02.2021
175
Klima Ne Kadar Elektrik Tüketir ?

Klima Ne Kadar Elektrik Tüketir ? 

Klima Ne Kadar Elektrik Tüketir ? Bir merkezi klima, evde tipik olarak evin dışında bulunan bir klima ünitesinden kanallar yoluyla soğuk havanın sirküle edilmesiyle soğutma sağlamak maksadıyla kullanılır. Merkezi bir klimanın enerji kullanımı büyük oranda bölgenin iklimine bağlıdır, merkezi bir klima dış sıcaklığa bağlı olarak yılın 3 ila 7 ayını çalıştıracaktır. Ortalama bir merkezi ac, sıcak aylarda günde ortalama 9 saat boyunca 3000 ila 5000 watt güç kullanacaktır.

Klima Ne Kadar Elektrik Tüketir

Kış aylarında vazgeçilmezimiz olan klimalar ne kadar elektrik harcar ve ne kadar elektrik tüketir ?

Klima alırken ilk olarak dikkat etmeniz gereken en mühim konu, alacağınız klimanın A sınıfı olmasıdır. Ev ve küçük işyerleri için genellikle tercih edilen klimalar; 9.000 btu, 12.000 btu, 18.000 btu ve 24.000 btu’dur. A sınıfı olan bu klimalar, ortalama olarak ne kadar elektrik tüketir ve elektrik faturanıza ortalama aylık ne kadarlık bir yük getirir incelemek gerekirse;

 elektrik sarfiyatına göre kıyaslama yapıldığında a inverter klima ile a sınıfı normal klima fiyat farkı çok olduğu için normal klima tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

Klima Ne Kadar Elektrik Yakar

A Sınıfı 9000 BTU Klima Tüketimi

A sınıfı 9. 000 btu bir klima tam güçte, ortalama 0,7 – 0,9 kw içerisinde elektrik tüketir. Yani 10 saatlik bir çalıştırma neticesinde ortalama 8 kw elektrik tüketir. Elektriğin kw.nın ortalama 25 krş olduğunu varsayarsak 9.000 btu.luk bir klima bir saatte ortalama 0,2 – 0,25 tl içerisinde elektrik tüketir. Klimanızı ortalama günde 6 – 8 saat çalıştırırsanız günlük 1,2 ile 1,6 tl içerisinde bir elektrik tüketimi aylık olarak da ortalama 35 – 45 tl.lik bir elektrik tüketimi ortaya çıkar. Klima Ne Kadar Elektrik Tüketir

A Sınıfı 12000 BTU Klima Tüketimi

A sınıfı 12.000 btu.luk bir klima ortalama olarak tam kapasite çalıştırıldığında, bir saatte ortalama olarak 1,05 kw, ile 1 kw içerisinde elektrik tüketir. Elektriğin kw.nın ortalama 25 krş. olarak hesap edersek, 12.000 btu.luk bir klima ortalama 1,07 * 0,25 = 27 krş. tüketir. Günlük olarak 6 – 8 saat içerisinde bir çalıştırma, elektrik faturanıza günlük 1,89 tl., aylık olarak da ortalama 50 tl ile 60 tl içerisinde ilave yük getirecektir.

A Sınıfı 18000 BTU Klima Tüketimi

A sınıfı 18.000 btu.luk bir klima tam kapasite çalıştırıldığında, bir saatte ortalama 1,70 kw ile 1,80 kw içerisinde elektrik tüketir. Elektriğin kw.ı ortalama 25 krş.tan bir saatte 44 krş. elektrik tüketir. Ortalama 6 – 8 saatlik bir çalıştırma sonunda, elektrik faturanızda günlük ortalama 3,10 tl, aylık ise 85 – 105 tl. içerisinde artış yaşanacaktir.

A Sınıfı 24000 BTU Klima Tüketimi

A sınıfı 24.000 btu.luk bir klima tam kapasite çalıştırıldığında, saatte ortalama 2,15 kw ile 2,25 kw içerisinde elektrik tüketir. Elektriğin kw.ı ortalama olarak 25 krş.tan, bir saatte 53 krş. günlük 6 – 8 saatlik çalıştırma sonunda ise bir günde ortalama 3,75 tl.lik tüketir. Bu da aylık olarak elektrik faturasında, ortalama 100 tl. ile 120 tl. içerisinde artış manasına gelmektedir.

Klima seçerken önemle üstünde durulması gereken nokta

Klima seçerken soğutacağınız yerin büyüklüğü, kişi sayısı ve bölgenin iklim şartlarına uygun özellikleri olmasına dikkat etmelisiniz. Kesinlikle ihtiyacınızdan daha yüksek kapasiteli klimaları seçmeyin. Yüksek BTU’lu klimalar elektrik faturanızı olumlu olmayan etkileyeceği gibi daha gürültülü çalışır. Ev ya da iş yerinizin soğutma ihtiyacına en uygun klimayı bulmak için, klima satıcısı ve iklimlendirme danışmanlarından yardım alın. Klima seçerken dikkat edilmesi gereken nokta

Klimaların enerji verimliliği

Klimanın enerji verimliliğini etkileyen kriterler  Bölgenin iklim özellikleri (Misal verilecek olursa Marmara ile Akdeniz bölgesi için değişikdır) Verimi ve enerji sınıfı Soğutma kapasitesi (BTU) Klimanın hangi derecede ve hızda çalıştırıldığı Hangisinin elektrik sarfiyatı daha yüksek ? Vantilatör mü klima mı?

Ev tipi bir klima, vantilatöre göre 20 kat daha fazla elektrik harcayabilir. Elektrik faturasının yüksek gelmesini istemiyorsanız sıcak günlerde ilk tercihiniz vantilatör olmalıdır. Soğutma derecesini ne kadar düşürürseniz klimanın o kadar çok enerji harcayacağını unutmayın. Misal verilecek olursa, klimanın ayarını 26°C’den 25°C’ye indirdiğinizde %5 ile %10 içerisinde tüketim artışı olur.

Klima almak isteyenlere tavsiye

Klimayı uzun süreler boyunca kullanacaksanız inverter teknolojisine sahip olanlardan satın almanızı öneririz. Inverter klimalar, ortam sıcaklığına göre otomatik olarak soğutma hızını arttırıp azaltır. Standart klimalara göre, ortamı istediğiniz sıcaklıkta daha kolay tutarsınız. İnverter klima, elektriği daha verimli kullanır. Klimanın enerji sınıfını A+ ve üstü olarak seçmeniz elektrik tüketimiz olumlu etkiler.

A+ sınıfı klimalar, daha pahalı olmasına rağmen B sınıfına göre %10-15 arası enerji tasarrufu sağlar; yani uzun soluklu zamanda daha kârlıdır.  klima alacak bireyler klimayı hem ısıtma hemde soğutma için alacaklarsa mutlaka inverter tercih etmelerini öneririz. Yalnızca Elektrik tasarrufu yönünden kıyaslandığında Normal klima almak daha mantıklı .

Ayrıca Bakınız.  VRF- VRV-VRS nedir? Avantajları Nelerdir?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları