Klima Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

27.02.2021
141
Klima Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Klima Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klima Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klima Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klima Hakkında Yanlış Bilinenler

Klima ile ilgili günümüzde bir çok bilgi kulaktan kulağa dolaşır. Kimi bilgileri doğrudur fakat kimi bilgiler de doğru sanılır fakat yanlıştır. Bu paylaşımımızda Klima Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir? sorusunun yanıtını sunacağız. Klimanızı doğru biçimde kullanmak istiyorsanız eğer bu bilgilere mutlaka göz atmalısınız.

Klima Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Klima Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Klima Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

  • Kapasite olarak büyük klima her zaman daha iyidir!

Evinizin veya konutunuzun ihtiyacına göre klima tercih etmeniz gerekir. Yüksek kapasitede klima almanız yalnızca maddi olarak sizi zarara uğratmaz. %70 gizli çalışma yapmaya devam edeceği için nem oluşturur. Odanın kapasitesinden daha fazlasını üretmeleri sebebiyle, aşırı nem sebebiyle hem doğru bir performans göstermez hem de koku yapmaya başlar. Bu kokunun asıl sebebiyse nem yüzünden yaşanan küf, bakteri ve mantar oluşumudur. Bu tür organizmalar nemli ve sıcak yerleri sevmektedir. Mesela klimaların giderleri gibi… Bundan dolayı önerimiz büyük klima tercih etmek yerine keşif yaptırmanız ve ortama uygun BTU hesaplandıktan sonra klima almanızdır.

  • Pahalı klima en iyisi, ucuz klima en kötüsüdür!

Evinizin veya odanızın ihtiyacına göre BTU yönünden yüksek kapasitede klima kullanmak zorunda kalırsanız maddiyat yönünden zatfiyatı yüksek olur. Her zaman için düşük kapasitede klimalar daha ucuz, yüksek kapasitede klimalar daha pahalıdır. Lakin pahalı klima en iyi klima, ucuz klima en kötü klimadır diye bir genelleme yapılamaz. Piyasada bulunan her bir klima markası en iyi, bütçeye en uygun, kullanımı rahat klima üretme çabasındadır. Bundan dolayı beklentinize uygun, odanıza kapasite yönünden uygun olan klima ne ise en iyi klima o dur diyoruz.

  • Klima derecesinin az olması evi daha hızlı soğutur!

Bir bakımdan doğru, bir bakımdan yanlış bir bilgidir. Termostatınızın derecesini ne kadar düşürseniz düşürün, klimanın üfleyeceği hava kapasitesi sabittir. Bunu navigasyon cihazı olarak düşünebiliriz. GPS i açtınız, İstanbul’dan herhangi bir ile gideceğinizi var sayalım. GPS te değişik bir ili seçseniz de sizi daha hızlı ulaşmak istediğiniz yere götürmeyecektir. Yalnız şu da unutulmamalıdır ki; klimaları genellememek gerekir. Klimanızın “düşük, orta veya yüksek” ayarları varsa termostat ibaresi yerine, yüksek miktarda olanı işaretlemek ortamın daha bi hayli hızlı soğutulmasını sağlayacaktır. Talep ettiğiniz sıcaklığa geldiğinde ayarı düşürebilirsiniz. Bu durumda fazla yakıt tüketimi de olmayacaktır.

  • Evde yokken klimayı açık bırakmak, sonradan gelip açmaktan daha iyidir!

Klima kullanımında sürekli olarak açıp kapatın önerisinde kimse bulunamaz. Bu durum kompresörün bozulmasını sağlayabilir, elektrik devresi sorunu çıkarabilir, elektrik tüketim maliyeti yüksek olabilir. Yalnız evden kısa bir süreliğine ayrılacağım, klima açık kalsın deyip kapatmazsanız eğer bu verimsiz kullanım ve pahalıya mal olabilecek bir uygulamadır. Bu durum da klimanın kompresörünün siz olmadığınızda kendini soğuk havayı yeniden üretmek amacı ile zorlaması manasına gelmektedir. Kompresör klimada asıl elektriği tüketen bölümdür. Kısa süreliğine açık bırakıp gidecekseniz bu o kadar da büyük bir sorun yaratmayabilir. Lakin 2 saatten daha uzun süre evde olmayacaksanız eğer klimanızı açık bırakmamanızı öneririz. Bu durumda siz değerli okurlarımıza sunacağımız öneri ise; klimanızın zamanlayıcısını ayarlamanızdır. Zamanlayıcıyı klimanın çalışma başlama süresi ve çalışma sonlandırma zamanını ayarlarsanız daha tasarruflu ve rahat bir kullanım sağlamış olursunuz.

  • Büyük klima daha bi hayli hızlı soğutacağından daha az enerji harcar!

Büyük klimaların daha bi hayli hızlı soğutacağı için daha az enerji harcayacağı gibi bir durum söz konusu olamaz. Yukarıda dile getirdiğimiz yazıda bu durumu zaten örnekler ile açıkladık. Yalnız Inverter klimalar ilk etapta aynı BTU da olan diğer klimalara göre daha pahalıdır. Yalnız enerji harcamaları diğer klimalara göre daha azdır. Özellikle de evlerde en fazla kullanılan klimalar duvar tipi split klimalardır. Büyük klimalar daha bi hayli hızlı soğutmayı konutların büyüklüğüne göre yapar. Konutunuza uygun bir klima aldıysanız zaten enerji tüketiminiz az olur. Konutunuza uygun değil de daha büyük kapasitede bir klima aldıysanız enerji tüketiminiz az olmaz.

  • Klimada montaj yeri mühim değil!

Yapılan en büyük hatalardan biridir. Klimanın monte edildiği yer bizzat verimi ile doğrudan alakalı olan yerdir. Mesela; ışık veya tv yakınına monte edilmiş klimalar termostatı doğru yönlendirmez. Klima bu sayede gereğinden fazla çalışabilir. Klimanın özellikle de güneş ışığına maruz kalmayacak bir yere monte edilmesi gerekir. Klimada kondansatör en fazla çalışan parçadır. Parça dış ünitede soğutucu gaz-sıvı sirkülasyonu yapabilmek adına fandan dışarıya hava vermektedir. Yağmurdan, tozdan, güneşten bunun yanı sıra önü kısmını kapatacak her tür şeyden negatif yönde etkilenir. Bundan dolayı klimanın monte edileceği yer bi hayli mühimdir. Siz kullanıcı olarak yalnızca klimayı kullanmak istediğiniz odayı seçebilirsiniz. Montaj yeri fakat uzman servis personelleri aracılığıyla net olarak bilinebilir.

  • Klima hasta eder, kesinlikle kullanılmaması gerekir!

Klima fakat yanlış kullanıldığında hasta eder. Doğru kullanılan klimalar bir çok hastalığa da iyi gelecek özelliktedir. Çoğu modern klimalarda anti bakteriyel özelliği mevcuttur. Ayrıca filtrelerinin hava temizleme özelliği olabileceği için hastalıkları azaltma oranı da yüksektir. Klima kullanımda hasta olmamak için direk üfleme mesafesinde olmayın. Göz düzeysinden yukarı monte edilmesi tavsiye edilir. Doğru ayarlama yapılır, kullanımda kullanım talimatlarına uyulur, filtre düzenli biçimde temizlenir, klima bakımı ihmal edilmeden yılda 2 kez uzmanına yaptırılır ise o klima sizi kesinlikle hasta etmez. Özellikle de astım gibi nefes zorluğu problemleriniz var ise aksine sağlığınızı olumlu yönde etkiler.

  • Klima arızalanmadan bakım yaptırmak şart değildir!

Tam tersi klimanın arıza yapmasının temel nedenlerinden biri bakımsızlıktır. Yani klimanın bakımının düzenli biçimde yerine getirilmemesidır. Çoğu kullanıcı fakat kliması arızalandığında bi bakım yaptırayım düşüncesinde olur. Çoğu kullanıcı arıza olduğunda bakıma yine gerek duymaz. Gerekli bir uygulama olmadığını düşünür. Lakin klimada gözle görülür veya elle tutulur bir arıza çıkmadan bakım yaptırılmadığında; klimanızda kalıcı bir hasar oluşabilir, çalışma performansı düşebilir, yakıt tüketimi artabilir ve klima ömrü kısalabilir. Özellikle de klima bakımı düzenli biçimde yapılmadığında ve ihmal edildiğinde bir çok hastalık oluşabilmektedir. Bakım yaptırmak için klimanızın arızalanmasını beklemeyin, klimanız arızalanmasın diye bakım yaptırın!

Ayrıca Bakınız.  Vaillant Klima Arıza Kodları ve Çözümleri
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları