Klima Dış Ünite Bakımı Nasıl Yapılır?

14.07.2018
186
Klima Dış Ünite Bakımı Nasıl Yapılır?

Klima Dış Ünite Serpantini Nasıl Temizlenir ?

Klimanızın kondanser serpantinini temizlemek daha az enerjiyle daha serin çalışmasını sağlar ve sizi daha rahat ettirir. Yılın tamda ilk anında kullanmayı umduğunuz klimaları temizlemenin en iyi zamanı sonbahardır. İşte burada klimanızın serpantinini temizlemek için izlemeniz gereken adımlar var.

1) Klima şalterini kapatın. Çoğu merkezi klimaların kendi yanında bir şalteri vardır. Sigorta kutusundan, düğmeden ya da sigortadan kapatmak zorunda kalabilirsiniz. Eğer sigorta kutusu yoksa klimayı kontrol eden akım anahtar panelini bulup oradan kapatın.

2) Klimanın etrafında olan bitkileri kesin. Dikkat edin çimden, çiçekten, çalıdan veya ottan kestiğiniz parçalar ünitenin içine girmesin. Yaprak kesimleri üniteden en az 60 cm uzak olmalıdır.

3) Dış kapağı ya da ulaşım panelini kaldırın. Bir tornavidaya ya da somun anahtarına ihtiyacınız olacaktır.

4)Klimanın üstünü kaldırın. Fan kablolarını çekiştirip onlara zarar vermemeye dikkat edin.

5) Fan motoru kanatlarını  ve milini temizleyin. Fan kanadındaki kiri mendil ya da ufak bir süpürge ile silin ayrıca fan motorundaki ve sütun gövdesindeki kiri temizlemek için elektrik süpürgesi kullanın. Eğer motor yağlama gerektirecek bir şekilde dizayn edilmişse her bir yağ portuna az miktarda yağ uygulayın. (Yağ portu olmayan fanlar bakım gerektirmeyecek şekilde dizayn edilmiştir. )

6) Serpantini temizleyin. Bunun için ufak bir süpürge ya da sert bir fırça kullanın.

7) Kirleri serpantinden temizleyip spreyleyin. Bunu sadece suyla yapabilirsiniz ya da eğer çok kirliyse suyla karıştırılmış geri dönüşümlü temizleme sıvısı ile silebilirsiniz. Temizleme sıvısını dıştan içe doğru spreyleyin ve 10-15 dakika boyunca ıslak şekilde bırakın. Temizleme sıvısını tekrar kullanmak isteyebilirsiniz ve ikinci defada bir 5 dakika daha ıslak şekilde bırakın. Klimayı spreylemeden önce elektrik kablolarını ve kompresörü  plastik  ile kapatın

8) Temizleme sıvısını serpantinden durulayınız. Suyu içten dışa doğru tutun böylece kir içte kalmak yerine dışa doğru akıp klimadan çıkacaktır.  Tamamen temiz olana kadar durulamaya devam edin.

Ayrıca Bakınız.  Mitsubishi Electric MSZ-FH Isıtma Soğutma

9) Serpantinlerde herhangi bir zarar olup olmadığını inceleyin. Eğer herhangi bir bükülme oluşmuş ise klima malzemesi satan mağazadan onlara özel taraklarla düzeltebilirsiniz.

10) Klimayı tekrar montajlayın.

İpucu:

• Yukarıdaki talimatlar ısı pompası için de geçerlidir. Çünkü dış ünitesi klimayla benzer şekilde yapılanmıştır.

• Klimayı tamamen  yılda bir kez temizlemelisiniz.

Uyarılar

• Temizleme sürecinde herhangi bir problem görürseniz, yağ damlaması ya da kondanserde bir hasar gibi,  klima servis teknisyeni ile iletişime geçin.

 

Gerekli Malzemeler

• Tornavida

• Küçük süpürge ya da fırça

• Püskürtme başlığı ile bahçe hortumu

• Huni (tercihen)

• Süpürge makinesi

• Temizleme sıvısı (geri dönüşümlü)

• Bez

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları