Klima Çeşitleri Nelerdir?

01.03.2021
144
Klima Çeşitleri Nelerdir?

Klima Çeşitleri Nelerdir?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klima Çeşitleri Nelerdir? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klima Çeşitleri Nelerdir? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Piyasada Bulunan Klima Çeşitleri

Klimalar kendi içinde 2 ye ayrılmaktadır.

Merkezi Cihazlar, Bireysel Cihazlar

Klima Çeşitleri Nelerdir?

Klima Çeşitleri Nelerdir?

 • Merkezi Cihazlar

Büyük binaların iklimlendirilmesi adına kullanılır. Genelde ısıtma sisteminde kullanılan bir kazan ile radyatörlerden oluşan petek tesisatına benzetilmektedir. Kazan yerine soğutma grubu ve bir klima santrali, radyatörler yerine ise havalandırma kanalları, menfezler ye fancoil gibi cihazlar bulunur. Daha çok büyük ofislerde, plazalarda, avm lerde, otellerde, sinema salonlarında, spor salonlarında, hastane gibi büyük binalarda ideal ısıtma soğutma sistemidir.

 • Bireysel Cihazlar

Kendi içlerinde 3’e ayrılmaktadır.

 • Split tip klimalar
 • Paket tip klimalar
 • Pencere tip klimalar

a-Split tip klimalar

Genelde bir dış ünite, bir veya birkaç multi split iç üniteden meydana gelmektedir. Soğutma modunda; soğutucu akışkanı ile iç ortamın ısısını alarak dış üniteden dışarı gönderir, ısıtma modunda ise; sistem içindeki soğuğu dış ünite ile dışarıya atar ve iç ortamın ısınmasına yardımcı olmaktadır. Genelde 7.000 btu/h dan başlar 24.000 btu/h a kadar kapasiteleri olur. Küçük ofislerde veya dairelerde tercih edilir. 24.000 btu/h-60.000 btu/h arası ticari uygulamalar (mağaza, cafe yahut büyük ofis gibi) için kapasiteleri de bulunmaktadır.

Split klimalar kullanım ihtiyacına göre de çeşitlendirilmektedir.

 • Duvar tipi klimalar
 • Yer-tavan tipi klimalar
 • Salon tipi klimalar
 • Kanal/gizli tavan tipi klimalar
 • Kaset tipi klimalardır.

b-Paket tipi klimalar

Kendi içlerinde 2 gruba ayrılmaktadır.

 • Düşey-Yatay Tip Paket Klimalar

Split klimaların daha büyük kapasitede olan çeşididir. Havayı direk iklimlendirilecek mahale üflemektedir. Ayrıca kısa kanallar tercih ederek daha homojen hava dağılımı sağlayabilme özelliğine sahiptir. Gerekirse iç üniteye dış hava bağlantısı yapılabilir ve ortama taze hava verebilir.

 • Çatı Tipi Paket Klimalar

Genelde kullanım alanları; kafeterya, tiyatro, sinema, avm ler, restauran gibi yerlerdir. Sistemin ekipmanlarının hepsi iklimlendirilerek mahalin üzerindeki çatıya yerleştirilmektedir. Sistem ise iklimlendirilecek mahal ile gidiş-dönüş hava kanalları aracılığı ile ortamı beklenen konfor şartları altında tutmaktadır.

c-Pencere tip klimalar

ilk klima modelidir diyebiliriz. Dış duvara veya pencereye monte edilir, tek bir kutu şeklinde olur. Cihazın bir bölümü dışarıdadır, bir bölümü içeridedir. Ortam içinde yüksek ses düzeysi ve yüksek elektrik tüketici yüzünden son haftalarda kullanımı azalmıştır, hatta yok denecek kadar azdır.

Ayrıca Bakınız.  Y512 Isıtma Soğutma
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları