Hava Perdesi Nedir? Seçimi Nasıl Olmalıdır?

27.02.2021
138
Hava Perdesi Nedir? Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Hava Perdesi Nedir? Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Hava Perdesi Nedir? Seçimi Nasıl Olmalıdır? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Hava Perdesi Nedir? Seçimi Nasıl Olmalıdır? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Hava Perdesi Cihazı Nedir?

Binaların giriş kapısının üstüne veya dik olarak montajı yapılabilen, bina içinde klimatize edilmiş, ısıtılmış veya filtre edilmiş temiz havayı muhafaza etmek amacı ile kullanılan, fan veya ısıtıcıdan yaşanan cihazdır.

Hava Perdesi Nedir?

Hava Perdesi Nedir?

Hava Perdesi Hangi Amaçla Kullanılmalıdır?

Yazın sıcak havanın, kışın ise soğuk havanın içeri girmesini önler. Dışarıdan gelen egsoz gazların, dumanların, kokuların, tozun ve sinek gibi ufak uçan böceklerin içeri girmesini önüne geçer. Bu amaçla kullanılması önerilen bir cihazdır.

Hava Perdesi Seçimi Nasıl Olmalı?

Kapının alanı, kapının yüksekliği, kapının üstü ile tavan içindeki mesafe, kullanım amacı, iklim şartları gibi temel bilgilere sahip olmanız gerekmektedir. Bu bilgileri göz önünde bulundurarak hava perdesini boyut ve fan kapasitesine göre seçmelisiniz.

Üfleme hızı tayini de mühimdir. Özellikle de banka, restaurant, otel ve mağaza gibi yerlerin girişindeki hava perdesi enerji tasarrufuna neden olmaktadır. Bunun yanında içeri giren her müşteri üzerinde olumlu bir etki yaratmaktadır. Yüksek hızda bir hava perdesi tercih edilir ise özellikle de bayan müşteriler için dezavantaj oluşturabilir. Çünkü yapılı olan saçların bozulmasına neden olabilir.

Kapılardan kaçan enerjiden %85 oranında tasarruf yaşanabilir. Bu verim oranı ise genelde hava perdesi ve montaj şekline göre değişmektedir. Ayrıca iç ortamdaki hava dengesine bağlı de değiştiği söylenebilir. İç ortamda + yahut – basınç olması durumunda da verimde düşme olabilir.

Ayrıca Bakınız.  Fuji Electric Klima Arıza Kodları
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları