Hangi Alanda Hangi Klima Kullanılmalı?

23.02.2021
151
Hangi Alanda Hangi Klima Kullanılmalı?

Hangi Alanda Hangi Klima Kullanılmalı?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Hangi Alanda Hangi Klima Kullanılmalı? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Hangi Alanda Hangi Klima Kullanılmalı? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klimalar günümüzde artık lüks cihazlar değil, ihtiyaç halinde olan cihazlardır. Bu nedenle de yalnızca ev ve ofislerde değil hemen her alanda kullanıldığı görülebilmektedir. Özellikle de bir konut içinde doğalgaz yoksa ısınma seçeneği olarak klimalar tercih edilip kullanılabilir. Birçok kapalı alanda hangi klimanın daha verimli bulunacağı merak edilir. O halde bu merakı sunacağımız bilgilerle giderelim.

Hangi Alanda Hangi Klima Kullanılmalı?

Ev ve Odalar İçin Uygun Klimalar

Yaz kış tercih edilebilecek klimalar; duvar tipi, salon tipi ve kaset tipi klimalardır. Isınma ve serinleme alanında uygun kapasite seçildiği sürece bu çeşit klimalar hem beklentiye yanıt verir hem de rahat ve güvenilir iklimlendirme sağlar.

Ofisler İçin Uygun Klimalar

Ofis çalışanlarının daha rahat ve sorunsuz çalışabilmesi, çalışmalarını etkileyecek bir durumun söz konusu olmaması için genelde uygun kapasitede salon tipi, kaset tipi, kanallı ve tavan tipi klimalar tercih edilmelidir. Ofis ortamı m² yönünden ufakse duvar tipi split klima da tercih edilebilir. Mekanın büyüklüğüne göre bir çok seçenek bulunmaktadır.

Salonlar İçin Uygun Klimalar

Klimaların ev ve iş yerlerinde en fazla kullanıldıkları yer salonlardır. Salonlar genelde ev ve iş yerinin tam ortasında olur ve diğer odaların havasını da etkileme gibi özelliği mevcuttur. Bu açıdan en fazla seçildiği alanlar salonlardır. Ev, iş yeri, hastane, otel gibi bir çok yerde bulunan salonlar için genelde uygun kapasitede sakon ve duvar tipi split klima tercih edilmelidir.

Mutfaklar İçin Uygun Klimalar

Özellikle de hanımların gün içinde bir konut içinde en fazla kullandığı alanlar mutfaklardır. Ev ve iş yerleri dışında otel, avm, hastanelerin, yolcu gemilerinin, eğitim merkezlerinin, kamu kuruluşlarının da yine mutfakları aynı biçimde çok sık tercih edilen alanlardır. Bundan dolayı mutfaklarda kapasiteye göre duvar tipi, salon tipi klimalar seçilebilir. Lakin alan büyükse otel, hastane gibi alanlardaki mutfaklarda kaset yahut kanallı tip klimalar da tercih edilerek kullanılabilir.

Toplantı Salonları İçin Uygun Klimalar

Toplantılar genelde uzun süreli kalabalık görüşmelerdir. Bu uzun sürede klimalar yaz aylarında da olsa kış aylarında da olsa bireylerin vazgeçilmezi haline geliyor. Saatler süren toplantılarda en mühim şeylerden bir diğeride ortamın havalandırılması ve iklimlendirme sağlanması oluyor. Bu etapta tabi yine klimalar devreye giriyor. Toplantı salonlarında ortamın büyüklüğüne bağlı olarak kanallı, salon tipi duvar tipi split klimalar ve kaset klimalar da tercih edilebilir. Küçük ortamlar için salon yahut duvar tipi split klima yeterli olsa da büyük ortamlar için genelde ya kanallı tip veya kaset tipi tercih edilmelidir.

Alışveriş Merkezleri için Uygun Klimalar

Klimaların belki de en başından beri en fazla seçildiği yerler; alışveriş merkezleri, marketler, bakkallar ve mağazalardır. Bu alanlarda kapasiteye bağlı yani ortamın büyüklüğüne göre tercih yapmak, ileride sorun yaşamamak için mühimdir. Bu alanda genelde; kaset, kanallı ve tavan tipi klimalar tercih edilmelidir. Mağaza, marketler için salon tipi, split klimalar da tercih edilebilir. Küçük alanlarda tercih edilecekse monte edileceği yer özenle seçilmeli, gelen müşterilerin ve çalışanın etkilenmemesi, sağlık sorunu yaşamaması sağlanmalıdır.

Oteller İçin Uygun Klimalar

Otellerin giriş yerleri dahil olmak üzere bir çok yerde klima kimi zaman ısıtma kimi zaman soğutma amacı ile tercih edilmektedir. Özellikle de odalarda, odaların büyüklüğüne göre bir tercih yapılmalıdır. Klima seçimlerinde dikkat edilecek en mühim şey kullanılacağı alanın büyüklüğüdür. Bu açıdan ortam kapasitesine bağlı olarak otellerde; salon, kanallı, tavan ve kaset tipi klimalar kullanım yönünden daha uygundur. Otel odalarında ayrı ayrı duvar tipi split klima da kullanılabilir.

Spor Salonları İçin Uygun Klimalar

Hemen her kapalı alanda olduğu gibi spor salonlarında da genelde ısıtma/soğutma alanında klimalar tercih edilmektedir. Her alanda olduğu gibi tüm kapalı alanlarda klima tercihi yapılacaksa bu durumda en mühim etken ortamın büyüklüğü yani m² sidir. Spor salonları da genelde büyük ortamlar yani geniş ortamlar olduğu için; kanallı, kaset, multi klimalar tercih edilerek kullanılabilir. Soyunma odalarında da genelde daha ufak ortam olması sebebiyle salon ve duvar tipi klimalar tercih edilebilir.

Gemi, Tekne ve Yatlar İçin Uygun Klimalar

Gemi, tekne ve yatlar genelde şehirler ve ülkeler arası ulaşım için, taşıma ve diğer amaçlar için tercih edilir. Bu alanda iklimlendirmeyi sağlamak maksadıyla de genelde klima kullanılır. Özellikle de büyük yolcu gemilerinde, şehir hatları vapurlarında yaz dönemlerinde havalandırmayı, kış dönemlerinde ısıtmayı sağlayacak bir cihaza ihtiyaç duyulur. Bu alanda klimalar devreye girer. Kullanım amacına göre gemi, yat ve tekne klimaları birbirinden ayrılsa da iklimlendirme cihazları seçilirken kapasite yönünden daha kuvvetli olduğu bilinen; kanallı, kaset ve salon tipi klima tercih edilir. Yolcu gemilerinin odalarında ise genelde;  duvar yahut yer tipi klima tercih edilebilir.

Terminaller için Uygun Klimalar

Günlük yaşantıda belki de en kalabalık ortamlar terminallerdir. Bu alanlarda havalandırma ile birlikte iklimlendirmeyi doğru biçimde sağlamak mühimdir. Bu açıdan yazın serinleterek ortamın havalandırılmasını sağlayacak, kışın ise ısıtacak olan klimalar tercih edilir. Terminallerde genelde kapasite yönünden daha kuvvetli olduğu için; kanallı, tavan ve kaset tipi klimalar tercih edilmelidir. Mekan ne kadar genişse kapasite de o kadar yüksek olmalıdır.

Sinema ve Tiyatro Salonları İçin Uygun Klimalar

Kalabalık mekanlarda ortam havalandırılması bi hayli mühimdir. Bu açıdan bu tür ortamlar için klima tercih edilecekse eşit ısı dağılımı yapan ve kuvvetli kapasitelerde olan klimalar tercih edilmelidir. Bunlar genelde kaset, kanallı ve tavan tipi klimalar olmaktadır. Belki de yüzlerce kişinin bulunacağı ortamlar bulunacağı için klima seçimi kadar monte edileceği yerler de mühimdir. Homojen hava dağılımı için tercih yapmadan önce mutlaka uzman yardımı alınmalıdır.

Havalimanları İçin Uygun Klimalar

Terminallerde olduğu gibi havalimanları da gün içinde en kalabalık mekanlardan biri olmaktadır. Yolcuların duraklama alanı olarak görülüyor olsa da uçuş ertelemeleri olduğu zaman havalimanlarında kalma süresi uzayabilmektedir. Bu şartlar altında en mühim şey konfordur. Bundan dolayı havalimanlarında klima tercihi yapılacaksa işin uzmanından yardım alınmalıdır. Genelde kapasite yönünden kuvvetli olan; kaset, tavan ve kanallı tip klimalar tercih edilmeli, kapasite de ona göre seçilmelidir.

Restaurantlar İçin Uygun Klimalar

Klimaların en sık kullanıldığı alanlardan bir diğeride restaurantlardır. Bu alanlar açık da olsa kapalı da olsa illa ki klima kullanımı mevcuttur. Buna benzer alanların büyüklüğüne bağlı olarak klima tercihi yapılmalıdır. Lakin genelde kapasite yönünden kuvvetli olan; tavan, kaset, kanallı ve salon tip klimalar tercih edilmektedir. Restaurant için klima satın almak istiyorsanız alan büyüklüğüne göre gösterilen çeşitlerden birini tercih edebilir ve bu tercihinizi de uzman ekiplerce yapabilirsiniz.

Yaşlı Odaları İçin Uygun Klimalar

Yaşlı odası yahut hasta odası ciddi anlamda hijyen ve konfor sağlayan odalardır. Aile büyüklerinin daha rahat ve sağlıklı bir yaşam sürebilmesi yönünden klima seçimi ve kullanımı mühimdir. Klimayı doğru biçimde kullanmak hastalığa neden olmaktan ziyade bazı hastalıklara iyi gelebilmektedir. Yaşlı odalarında genelde ortam büyüklüğüne bağlı; duvar tipi split, salon tipi veya yer tipi klima tercih edilmelidir. Tabi klima satın alırken kapasite ve çeşit dışında; bakteri ve toz filtresinin olması, sessiz çalışması gibi özellikleri de baz almak gerekir.

Bankalar İçin Uygun Klimalar

Kapalı alanlarda iklimlendirme en mühim durumdur. Bu durum tabi ki ki klimalar ile sağlanabilmektedir. Bankalar da şüphesiz haftanın 5 günü yoğun olan ve bireylerin çoğu zaman gitmek zorunda olduğu kapalı alanlardan biridir. Bu tür alanlarda, alan büyüklüğüne bağlı olarak; duvar tipi split, salon tipi, kaset tipi, yer tipi, tavan tipi, kanallı tip, multi, iç ve dış ünite ile VRF sistem klimalar arası bir tercih yapmak gerekir. Alan ne kadar büyükse klima gücü de ona göre seçilmeli ve bu seçim de her zaman işin uzmanı aracılığıyla yapılmalıdır.

Cafeler-Kafeler İçin Uygun Klimalar

Yaz dönemlerinde sıcak, kış dönemlerinde serin bir ortam arayanların en mühim mekanı cafelerdir. İnsanlar dinlenmek için de sevdikleriyle buluşmak için de cafeleri tercih edebilmektedir. Cafelerin çoğunda hem açık hem de kapalı alan bulunmaktadır. Açık ve kapalı alanlarda klima tercihi için en mühim şey alan büyüklüğüdür. Buna bağlı klima tercihi yapılır. Cafelerde de genelde salon tipi, kaset tipi, tavan tipi ve kanallı tip klimalar tercih edilmektedir. Cafe ufakse uygun kapasitede duvar tipi split klima da tercih edilebilir.

Okullar İçin Uygun Klimalar

Öğretim merkezleri, dershaneler ve kurslar çoğu zaman rahat nefes alınabilen yerler olmalıdır. Eğitimin şart olduğu ülkemizde, eğitim ortamındaki konfor da bi hayli mühimdir. Isıtma kadar serinlik de eğitimi etkileyebilmektedir. Bu açıdan mekanda eşit iklimlendirme sağlamak mühimdir. Okullarda genelde alanın büyüklüğüne bağlı olarak; salon tipi, tavan tipi, kaset gibi ve müdür, klavuzluk gibi odalar için duvar tipi split klima da tercih edilebilir. Burada seçim işin uzmanı aracılığıyla yapılmalı bunun bunun yanında; kuvvetli fan sistemi, avantajlı ısıtma-soğutma, mekanda mikrop ve toz oluşumunu engelleme gibi özellikler mutlaka baz alınmalıdır.

Sistem Odaları İçin Uygun Klimalar

Bilişim alt yapısında mühim olan unsurların başında sistem odaları gelmektedir. Kesintisiz olarak çalışması gereken sistem odalarının ısısı, normal aralığın dışına çıktığı zaman mevcut cihazların kullanım ömrü kısalmaktadır. Bu durum ciddi miktarda masrafa neden olabilmektedir. Bu açıdan bu alanlarda tercih edilen klima çeşidine işin uzmanı ile karar vermek gerekir. Ortamın büyüklüğüne bağlı olarak genelde; duvar tipi split, salon tipi, kaset tipi klimalar tercih edilebilir. Tabi yine ortamın kapasitesine bağlı harici klimalar da tercih edilebilir.

Bebek ve Çocuk Odaları İçin Uygun Klimalar

Bebek ve çocuk odalarının ıssı her zaman için en rahat ve en sağlıklı biçimde olmalıdır. Buna genelde dikkat eden aileler bebek ve çocuk odalarında özellikle de ısıtma cihazı seçerken kararsızlık yaşamaktadır. Tabi klima kullanmak sağlıklı mı değil mi? Bu durumu da araştırırlar. Bebek ve çocuk odalarında iklimlendirme sağlamak maksadıyla klima tabi ki kullanılır. Lakin uygun şartlarda doğru biçimde kullanmak da mühimdir. Genelde bu gibi mekanlarda alanın büyüklüğüne göre duvar tipi split klima tercih edilmektedir. Lakin odanın büyük olması ve tabi ki çocuğun büyük olduğu durumlarda can ve mal güvenliği yönünden tehlike arz etmediği sürçe salon tipi klima da tercih edilebilir. Seçim yaparken de hijyenik olması, mikrop ve bakteri üretmemesi, sağlığa dost olması gibi özellikler mutlaka baz alınmalıdır.

Hastaneler İçin Uygun Klimalar

Klima kullanımının hayati önem taşıdığı alanların başında hastaneler gelmektedir. Hastane ile birlikte sağlık kuruluşları, laboratuvarlar, klinikler de sağlıklı iklimlendirme amacı ile mühimdir. Hastanelerde genel kullanım alanlarına bağlı olarak kuvvetli kapasitede olan; tavan, kanallı ve kaset tipi klimalar daha çok tercih edilmektedir. Tabi bu alanlar için klima satın almadan önce uzman desteği ve yardımı almak mühimdir. Çünkü; kuvvetli fan sistemi, ısıtma-soğutma değerlerinin ortam yönünden uygun olması, homojen hava dağılımı, hijyenik olması gibi kurallar mühimdir ve göz ardı edilmemesi gerekir.

Ayrıca Bakınız.  Kompresör Kısa Devre Yapıyor
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları