Evaporatör Çeşitleri Nelerdir?

28.02.2021
149
Evaporatör Çeşitleri Nelerdir?

Evaporatör Çeşitleri Nelerdir?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Evaporatör Çeşitleri Nelerdir? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Evaporatör Çeşitleri Nelerdir? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Evaporatör Türleri ve Özellikleri

Evaporatör Çeşitleri Nelerdir? sorusunun yanıtını öğrenmek istiyorsanız sayfamıza inceleyebilirsiniz. evaporatör çeşitleri ile birlikte özellikleri de paylaşımımızda bulunmaktadır.

Evaporatör Çeşitleri Nelerdir?

Evaporatör Çeşitleri Nelerdir?

Evaporatör Çeşitleri Nelerdir?

  • Çıplak Borulu Evaporatörler

10-22 mm çapında galvaniz kaplı bakır veya çelik borulardan yapılmaktadır. Boruların serpantin şeklinde kıvrılması ile bu tür evaporatörler yapılmaktadır. Kullanım alanları ise; büyük kapasiteli soğutma yükleri ve amonyaklı sistemlerdir.

  • Levhalı Tip Evaporatörler

2 levha üstüne karşılıklı olarak pres baskı yöntemi ile oyuklar açılır, ardından bu levhalar art arda kaynatılır. Bunun yanında arada kalan oluklar ile bir buharlaştırıcı serpantin meydana gelmiş olur. Kullanım alanları ise; buzdolabı ve vitrin tipi soğutuculardır.

  • Kanatçıklı Evaporatörler

Kullanım alanı havayı soğutmaktır.

  • Lamelli Evaporatörler

Serpantin şekilinde kıvrılmış borular üstüne, yüzeyi yükseltmek adına kanat yerine çubukları kaynatmak sureti ile yapılmaktadır. Küçük soğutma yükleri için bahis konusudur. K değerleri 5-9.5 kw/m2.k içinde değişmektedir. Yüksek değerler; zorlanmış taşınıma ve bakır boru ile alüminyum çubuk şeklinde iyi iletken malzemeden yapılmış buharlaştırıcıya ait olmaktadır. Küçük değerler; tam tersi taşınım ve çelik-çelik buharlaştırıcılar için olmaktadır. Soğutma sıcaklığı düştükçe K değerinin azalacağı bilgisi de unutulmamalıdır.

  • Gövde Borulu Tip Evaporatörler

Gövde borulu kondanser ile aşağı yukarı aynı yapıdadır. Genel kullanım alanı su soğutmadır. Soğuk su gereksiniminin olduğu büyük soğutma kapasiteli Chiller gruplarında soğuk su üretmek için bu tür buharlaştırıcılar kullanılmaktadır. En mühim avantajları; az yer işgal etmesi, yüksek kapasitede olması ve bakımlarının kolay olmasıdır.

  • Daldırmalı Tip Evaporatörler

Serpantin şeklindeki bakır borunun soğutulmak istenen sıvıveyaldırılması ile meydana gelmektedir. Genelde içme suyu veya diğer tür içeceklerin soğutulmasında kullanılmaktadır. Sıcaklıkları donma noktasının (°C) üzerinde olmaktadır.

  • Havuz Tipi Evaporatörler

Kullanım alanı sıvı akışkanların soğutulmasıdır.

  • Sıvı Filmli Evaporatörler

İçerisinden soğutucu akışkanın akmakta olduğu serpantin boruların dışından, soğutulmak istenen salamura bir film halinde akıtılmaktadır.

  • Püskürtmeli Tip Evaporatörler

Soğutucu akışkan, boruların içinden geçirilir, soğutucu akışkan sıvı boruların üzerine lülelerden püskürtülerek buharlaştırma yapılır.

Ayrıca Bakınız.  Klima Kompresörü Neden Çalışmaz? Ayrıntılı Bilgi
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları