Defrost Nedir? Klima Neden Defrost Yapar?

28.02.2021
179
Defrost Nedir? Klima Neden Defrost Yapar?

Defrost Nedir? Klima Neden Defrost Yapar?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Defrost Nedir? Klima Neden Defrost Yapar? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Defrost Nedir? Klima Neden Defrost Yapar? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Defrost Ne Demek?

Isıtmanın devamlı olması yönünden dış ünitede dolaşan akışkanın sıcaklığını klimalar daima dış havadan düşük tutmak zorundadır. Dış hava sıcaklığının düşmesi ile batarya üzerindeki yoğuşan su buharları, fırsat bulmaksızın katı hale dönüşür ve buzlanma başlar.  Buzlanmanın artması ile ısı transferi güçleşir ve verim azalır. Dış ünitenin üzerindeki buzun çözülmesi yönünden klima arada birters çevrimde çalışır (yani bu kışın soğutma modu olur) işte bu işleme “defrost” adı verilmektedir.

Defrost Nedir? Klima Neden Defrost Yapar?

Defrost Nedir? Klima Neden Defrost Yapar?

Defrost Sırasında Klimada Ne Gibi Değişiklikler Olur?

  • Defrost sırasında üniteler fanın çalışmasını durdurur.
  • Bazı klimalarda ısıtma işlemi dururken bazı klimalarda ısıtma işlemi devam eder.

Defrost İşlemi Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

İşlem klimadan klimaya ve kullanıma göre değişebilmektedir.

Dış ünitenin monte edildiği yer, dış havanın sıcaklığı, nem oranı, klimanın bakımının eksikliği, klimanın sürekli olarak çalışma süresi, kumandadan yapılan ayarlama, klima gazının eksikliği gibi durumlar defrost şartlarının oluşmasında ve süreklerinde etkili olmaktadır.

Defrost işleminin daha kısa sürmesi yönünden ve ısıtma modunda yüksek verim elde etmek yönünden; klima kapasitesinin doğru seçilmiş olması, bölgenin dış hava koşullarının göz önünde bulundurularak tercih edilmiş olması, sıcaklık ayarının 22-24°C civarında olması, klima bakımının düzenli yapılması gerekmektedir.

Defrost Yapmayan Klima Var mı?

Defrost yapmayan klimalar mevcuttur fakat kullanım yönünden önerilmemektedir. Özellikle de kış dönemlerinde ısınırken sağlıklı kullanım ve daha az sorun için defrost işlemi mühimdir.

Ayrıca Bakınız.  Klima Isıtmayı Nasıl Yapar?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları