Elektrik Kesintisi Sırasında Ne Yapmalı

13.02.2021
176
Elektrik Kesintisi Sırasında Ne Yapmalı

Elektrik Kesintisi Sırasında Ne Yapmalı 

Elektrik Kesintisi Sırasında Ne Yapmalı Hava durumu, kazalar ve fırtınalar, alışkın olduğumuz elektriği bozabilir. Bazen elektrik kısa bir sürede titrer ve sonra geri gelir. Elektrik hatlarında ve elektrik şebekesinde ciddi hasar, günlerce ya da haftalarca kesintiye neden olabilir. Güvenli Elektrik, her çeşit elektrik kesintisinde sizi güvende ve rahat tutmak için kıymetli bilgilere sahiptir.

Kısa Süreli Elektrik Kesintileri

Panik yapmayın! Komşularınızın hala elektrik olup olmadığını kontrol edin. Eğer yaparlarsa, sorun evinizin içinde olabilir. Yanmış ya da yanmış olup olmadığını görmek için ana sigortalarınızı ya da devre kesicileri kontrol edin. Bir sigortayı değiştirmek ya da bir devre kesiciyi sıfırlamak, elektriğinizi geri alabilir.

Elektrik Arızası / Kesintisi Olduğunda Ne Yapılabilir?

Sorun evinizde değilse, elektrik tedarikçinizi arayın. Bir tamirci olabilecek olan en kısa bir sürede gönderilecektir. Tedarikçiniz bunun bunun yanında, uzun süreli bir kesinti olup olmayacağını size söyleyebilmelidir.

Mikrodalga fırın, televizyon ve bilgisayar gibi elektronik bileşenli cihazları prizden çekin. Bu, elektrik geri yüklendiğinde, cihazınızın zarar görmesini voltaj dalgalanmalarından gidermeye yol gösterecektır. Elektrik geri geldiğinde bu cihazları açmadan önce birkaç dakika bilave edin. Bu, güç tedarikçisinin elektrik sistemine olan talebi azaltacaktır.

Uzun Süreli Elektrik Kesintileri

Bekleme jeneratör kullanıyorsanız, doğru takıldığından ve kabloladığından emin olun. Doğru biçimde kurulmazsa, bir jeneratör, elektrik tedarikçisinin elektriği geri almak için çalışan çalışanları için tehlikeli koşullara neden olabilir. Çift atmalı bir ayırma kullanılmadığında ve doğru biçimde kurulmadığında, güç geri geldiğinde jeneratörünüz hasar görebilir.

Elbette, jeneratörü çalıştırmak için yeni bir yakıt tedarikinin hazırlandığından ve uygun biçimde depolandığından emin olmamızda mühimdir.

Bir kesinti ile baş etmeyi kolaylaştırmak için, her daim elinizde aşağıdakilerin yeterli miktarda olmasını sağlayın. Bunlar serin ve kuru bir yerde tutulmalı ve ailenin bütün üyeleri onları nerede bulacaklarını bilmelidir.

  • Fenerler
  • Pille çalışan radyo
  • Mumlar ve maçlar
  • El feneri ve radyo için ekstra batarya tedariki
  • Temel ilk yardım malzemeleri
  • Küçük bir içme suyu ve yiyecek kaynağı
  • Evde bir bebek varsa, bebek malzemeleri
Ayrıca Bakınız.  Beko Klimada SILENT Fonksiyonu Nedir?

Su basması için bodrum katı periyodik olarak kontrol edin. Bir elektrikli karter pompasına güç kesildiğinde, bir bodrum katında ya da tarama alanını pompalamak için portatif, benzinle çalışan bir pompa kullanabilirsiniz. Elektrik karter pompaları, dondurucular vb. Elektrik bağlantısı kesilmediği sürece asla su basmış bir bodrum katında beklemeyin. Su basmış bodrumdayken güç geri gelebilir ve bu cihazlardaki motorlar su altında kalabilir.

Asla düşmüş elektrik hatlarına yaklaşmayın; güç tedarikçisinden kalifiye bireylerin bu durumları ele almasına izin verin.

Yaz Kesintileri

Yiyecekleri taze tutmak için dondurucuları ve buzdolaplarını kapalı tutun. Donmuş yiyecekler, üzerinde hala buz kristalleri varsa, yemek için genellikle güvenlidir. Ekstra yalıtım sağlamak maksadıyla cihazların etrafına battaniye sarın. Şişelenmiş su, konserve soda ve meyve suları, serin bir yerde saklanırsa buzdolabına bağımlılığı yok eder.

Elektrik kesintileri esnasında klimalar kapatılmalıdır. Güç geldikten sonra birkaç dakika tekrar açmayın. Rahat giyin ve evinizi serin tutmak için doğal havalandırma kullanın. Aile üyelerinin sağlığı bir endişe ise, arkadaşlarla ya da elektriğin mevcut olduğu bir toplum merkezinde kalmayı düşünün. Evinizde yaşam destek teçhizatı kullanırsanız, elektrik tedarikçinize bildirilmelidir. Evinize öncelik verilecek.

Kış Elektrik Kesintileri

Sıcak giyin. Birkaç giysi katmanı, tek bir ağır giysi katmanından daha güzel yalıtım sağlar. Tek bir odaya, tercihen birkaç penceresi olan bir odaya geçin. İdeal olarak, bu oda gündüz maksimum ısı kazanımı için evin güney tarafında olmalıdır. Oda evin geri kalanından kapatılmalı ve birinde şömine, odun sobası ya da başka bir ısı kaynağı bulunmalıdır.

Alternatif bir ısı kaynağı kullanıyorsanız, çalıştırma talimatlarını takip ettiğinizden emin olun. Misal verilecek olursa bir gazyağı ısıtıcı kullanıyorsanız, yeterli havalandırma şarttır. Güvenlik sebebiyle tüm yakıtlar evin dışında depolanmalıdır. Acil durumlarda ihtiyaç duyulan poblemleri önlemek için odun sobaları ve şömineler yıl boyunca doğru biçimde muhafaza edilmelidir.

Elektrik Kesintisi Güvenlik İpuçları

Kış aylarında en büyük endişe, su borularının donmasını önlemektir. Bunu önlemek için küçük bir su akışı bırakılabilir. Bu, bir kuyudan su temin edildiğinde pratik bir çözüm değildir. Su borularının yalıtılması daha kalıcı bir metottur. Evinizin su borularının nasıl boşaltılacağı hakkında bilgi için uzatılmış kesintiler ve ev kapatmaları ile alakalı bölüme bakın.

Ayrıca Bakınız.  Klima Filtresi Nasıl Temizlenir? Videolu Anlatım

Kırsal alanların çoğunda, eve su pompalamak için elektrik gerekir. Elektrik kesintisi esnasında su pompalanamadığından, her daim elinizde yeterli miktarda içme suyu bulundurun.

Kaynaklarınızı komşularla birleştirin. Evlerinde ısı ve elektrik olabilir. Yaz aylarında olduğu gibi, sağlık poblemleri olan insanlar da bir kiliseye, topluluk kurumuna ya da gereksinimlerinin karşılanabileceği başka bir yere götürülmelidir.

Genişletilmiş Elektrik Kesintisi / Ev Kapatma

Evinizdeki her şeyi çıkarın. Kesicileri kapatın ya da sigortaları çıkarın. Uzatılmış bir elektrik kesintisi varsa, bir aydınlatma devresini açık bırakmak isteyebilirsiniz, böylece elektriğin ne zaman geri geleceğini anlayabilirsiniz.

Su temini sisteminizi tamamiyle kışlayın. Tahliye etmeden önce, şofbenin elektrik beslemesini çıkardığınızdan emin olun. Güç kapalı değilse, ısıtıcıdaki öğelere zarar gelebilir. Su sistemini olabilecek olan en düşük noktadan boşaltın, böylece borularda olabilecek olduğu kadar az su kalır.

Sıcak su ısıtma sistemleri, donmayan bir çözelti ile doldurulmadıkça boşaltılmalıdır. Yetkili satıcınıza ya da montajcınıza yapılan bir çağrı tahliye edilip edilmeyeceğini size söyleyecektir.
Evdeki drenaj sisteminin bunun bunun yanında kışa açılması gerekiyor. Bu, donmaların, tuvaletler, çamaşır makineleri vb. Altındaki kanallardaki tuzaklara antifriz dökülerek yapılır. Daha az toksik olduğu için rekreasyonel araç antifriz tavsiye edilir.

Tüm yiyecekleri donduruculardan ve buzdolaplarından boşaltın ve kapıları açık bırakın. Yiyecek, elektriği olan komşulara ya da yiyecek dolabına alınabilir. Kuru buz, kısa bir süre için de kullanılabilir. En kolay çözüm, sıcaklık yeterince soğuksa, yiyecekleri dışarıya almak olabilir.

Evinizde elektrikli bir ısı pompası varsa, üniteyi uzun bir kesintiden sonra açarken özel dikkat gösterilmesi gerekir. Soğutucu akışkandaki yağlayıcının ısınması biraz zaman alır. Bu, ton soğutma kapasitesi başına ortalama bir buçuk saattir. Bu, markadan markaya değişebilir ve satıcınıza yapılan bir çağrı poblemleri önleyebilir. Bu kompresör ısınma süresi boyunca, evi ısıtmak için ısı pompasının ilave ya da acil dirençli ısıtma elemanlarını kullanmanız gerekir.

Güneş parlıyorsa kışın güneye bakan pencereler dışındaki perdeleri kapalı tutun. Bu, gündüz saatleri civarında pasif güneş ısısı sağlayacaktır. Perdeler gece daima kapalı tutulmalıdır.

Ayrıca Bakınız.  Daylux KK10A Isıtma Soğutma

Bu önerilerin takip edilmesi elektrik kesintisi ile başa çıkmayı kolaylaştıracaktır. Eviniz için bir plan yaparak, önceden düşünün ve acil bir duruma hazırlıklı olun.

Sakin kalmayı unutma. Elektrik en kısa bir sürede tekrar devreye girecek. Elektrik tedarikçiniz hizmetinizi geri yüklemek için 24 saat çalışıyor.

Elektrikler geldiğinde bunlara dikkat !

Türkiye’nin birden çok kentinde yaşanan elektrik kesintisiyle ilgi çok mühim bir uyarı geldi. Elektrik kesintisi esnasında bütün elektrik cihazları ile kombiler kapatılmalı. Elektriklerin gelmesinin sonrasında da bu cihazların çalıştırılması için en az 15 dakika beklenmelidir.

Elektrik kesintilerinde abonelerin kombi ve kazanlarını kapalı konuma getirmeleri çok büyük bir önem taşıyor. Kesintisi esnasında cihazlar açık konumda bırakılırsa elektrik geldiğinde bölgesel anlamda aniden yüksek bir halde gaz çekişi yer alacağından, binaların önündeki servis kutularında birtakım sorunlar yaşanabileceğine dikkati çekildi.

Kesinti esnasında kapalı konuma getirilen cihazlar, elektriklerin gelmesinin sonrasında da hemen çalışır vaziyete getirilmemeli, en az 15 dakika beklenmelidir. doğalgaz kullanıcıları için bu çok hayati bir uyarıdır. Türkiye genelinde büyük bir elektrik kesintisi yaşandı. Hayat durma noktasına geldi peki bu durumda ne yapmak lazım? Ne tedbir almak lazım?

Öncelikle elektrik kesintisiyle alakalı aranacak numara 186. Ancak Türkiye genelini etkiyen bugünkü gibi bir durumda bu namaraya ulaşmak imkansız. Başta buzdolabı, fırın, çamaşır ve bulaşık makinaları, televizyon gibi elektronik cihazların fişlerini pirizden çekebiliriz. Geri geldiğinde yaşanacak yüksek voltaj zarar verebilir.

ELEKTRİK KESİNTİSİ SIRASINDA NE YAPMALI?

Elektrik kesintisi esnasında asansörde birileri olabilir. İşyeri ya da binada asansörleri kontrol etmekte yarar var. Kalanlar var ise yardım edilmeli.

TELEFON ŞARJI AZALDIYSA…

Akıllı telefonlarda enerji tasarrufu sağlamak ve şarj zamanını uzatmak için yapılması gerek birkaç işlem yer alıyor. Kablosuz veri bağlantıları mobil cihazlarda en fazla enerji harcayan özellikler içerisinde. Akıllı cihazınızın 3G, Wi-Fi ve Bluetooth bağlantılarını kapatmanız durumunda telefonunuzda pil tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Lokasyon servisleri de çok şarj harcayan özellikler içerisinde. Bu servisleri devre dışı bırakmanız durumunda şarjınızda yüzde 20’ye kadar bir iyileşme görülebilir. Ekran göz alıcılığını kısmak da telefonunuzun harcayacağı enerjiyi azaltacak önlemler içerisinde .

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları