Daikin Klimada MOLD Fonksiyonu Nedir?

27.02.2021
131
Daikin Klimada MOLD Fonksiyonu Nedir?

Daikin Klimada MOLD Fonksiyonu Nedir?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Daikin Klimada MOLD Fonksiyonu Nedir? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Daikin Klimada MOLD Fonksiyonu Nedir? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Daikin Klima Mold Modu

Daikin klimaların bazı modellerinde “MOLD” özelliği bulunmaktadır. Bu özelliğin ne işe yaradığı ve nasıl kullanılacağı bilgisi aşağıda geniş bir şekilde olarak sunulmuştur. Daikin Klimada MOLD Fonksiyonu Nedir? konusu ile ilgiliki detaylar aşağıdadır.

Daikin Klimada MOLD Fonksiyonu

Daikin Klimada MOLD Fonksiyonu

Daikin Klimada MOLD Fonksiyonu Nedir?

 • 18 Numaralı “MOLD” Düğmesi

Küf şoklama düğmesidir.

 • 19 Numaralı “MOLD” Düğmesi

Küf önleme düğmesidir.

Küf Şoklama Fonksiyonu (18 Numaralı Düğme)

 • Havanın nemini giderir ve küf gelişimini önler. Sürekli kurutma işletimi oda nemini bi hayli hızlı bir biçimde azaltmaktadır.

İç ünite kapalıyken “MOLD” (18 numaralı) düğmeye 2 sn. kadar basılı tutun. “MOLD SHOCK” belirecek küf şoklama işletimi başlatılacak ve ekran sonradan normale dönecektir. Ön panel ve yatay panjur açılır. Küf şoklama işletimi, ünitenin çok renkli gösterge lambasının rengini değiştirerek ortalama 3 saat kadar çalışır.

► Çok renkli gösterge lambasının rengi;

Mavi – Açık Mavi – Beyaz şeklinde sırası ile yanıp söner.

Küf şoklama işletimini çalışma sırasında durdurmak isteğe göre eğer;

“MOLD” (18 numaralı) düğmesine 2 sn. kadar basılı tutmanız gerekir. Ön panel ve yatay panjur kapanır. Ünitenin çok renkli göstergesi söner.

Küf Şoklama İşlevi Hakkında Bilgiler

 • Dış sıcaklığa bağlı olarak bu mod kullanılamayabilir. 12’den 40°C ye kadar dış sıcaklık işletim aralığı olmalıdır.
 • Küf şoklama işletimi esnasında sıcaklık ve nem tercihinizi karşılamayabilir. Bu işletimi odada kimse yokken çalıştırmanız gerekir. Nem %60 ın altındayken küf gelişiminin azaltılabileceği genelde ifade edilmektedir.

Küf Önleme Fonksiyonu  (19 Numaralı Düğme)

 • Oluşabilecek küf ve kokuları önlemek amacı ile klima ünitesinin içi kurutulur.

Düğmeye basılı tuttuğunuzda LCD ekranda “MOLD PROFF” yazısı belirir. Sonra ekran normale döner. Ön panel ve yatay panjur açılır. “Küf Önleme” işletimi, ünitedeki çok renkli gösterge lambasının rengini değiştirerek ortalama 2-3 saat kadar çalışır.

► Çok renkli gösterge lambasının rengi;

Mor, Mavi olarak dönüşümlü yanıp söner – Mavi, Açık Mavi olarak dönüşümlü yanıp söner – Açık Mavi, Beyaz olarak dönüşümlü yanıp söner – Beyaz yanar (İşlem tamam demektir)

2 haftalık bir süre içinde 1 defa “KÜF ÖNLEME AÇIK” olarak ayarlanmış ise; “Sarara” yani kurutma veya “Soğutma” modunda çalıştıktan sonra, ünitenin çalıştığı süreye bağlı (ortalama 2 haftada 1) “Küf Önleme” işletimi otomatik olarak başlar. Varsayılan ayar “KÜF ÖNLEME KAPALI” olur.

Küf önleme işletimini çalışma sırasında durdurmak isteğe göre eğer;

“MOLD” (19 numaralı) düğmeye 2 sn. kadar basılı tutmanız gerekir. Ön panel ve panjur kapanır. Ünitenin çok renkli göstergesi söner.

Küf Önleme İşlevi Hakkında Bilgiler

 • Nemi dışarıya atmak adına FAN ve ISITMA işletim modunu tercih ederek klimanın içini kurutmaktadır. Bu küf ve koku gelişimini önler. Bu fonksiyon bunun bunun yanında var olan toz ce küfü gidermek için dizayn edilmiştır.
 • Küf önleme işletimi esnasında oda sıcaklığı artabilir, cihazdan odaya nem aktarımı olabilir. Bazı kokular da dikkat çekebilir. Odada kimse olmadığı zaman bu özelliği kullanmalısınız.
 • Dış sıcaklık veya nem çok yüksek ise bu mod kullanılamaz.
 • Dış sıcaklığa bağlı olarak dışatım işlemi çalıştırılamayabilir.
 • Ünite gerisayım kapama zamanlayıcı ile kapatılırsa eğer küf önleme işletimi kullanılamaz. Küf önleme işletim modu, ünite yalnızca kumanda veya ana ünite üzerindeki işletim/durdurma anahtarı kullanılarak durdurulur ise otomatik olarak devreye girmektedir.
 • Küf önleme işletimi otomatik mod sırasında durdurulur ise ünitenin çalıştığı süreye bağlı, işletim bir sonraki seferde otomatik devreye girer. Otomatik modu iptal etmek adına bu düğmeye 2 sn. kadar basılı tutmanız gerekir.
Ayrıca Bakınız.  Klima Neden Fazla Elektrik Yakar?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları