Bunları Biliyor muydunuz?

28.02.2021
126
Bunları Biliyor muydunuz?

Bunları Biliyor muydunuz?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Bunları Biliyor muydunuz? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Bunları Biliyor muydunuz? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klima Hakkında Şaşıracağınız Bilgiler

Klima ile ilgili önceden duymadığınız ve bilmenizi istediğimiz birkaç değişik bilgiyi aşağıdaki paylaşımımızda aktardık. Bilgilere göz atarak klimanın geçmişi ve geçmişten günümüze gelişi hususundaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bunları Biliyor muydunuz?

Bunları Biliyor muydunuz?

Bunları Biliyor muydunuz?

 • 1917 tarihinde klima teknolojisindeki ilerlemelerin asıl sebebi; sinema salonu sahiplerinin bunaltıcı sıcaklarda koltuklarını doldurmak istemeleridir. Bunun yanında evinde soğutma sistemi olmayan herkes sinema salonlarına koşmuştur.
 • Klimanın babası olarak adlandırılan Willis Haviland Carrier; istediği klimayı tasarlamaya kendini o kadar kaptırmış ki iş seyahatine giderken yanına aldığı valizde yalnızca bir mendil varmış. Bunu da fakat valizi açtığında fark edebilmiş.
 • İlk kez komple klimalandırılmış ev 1913 tarihinde Minneapolis’te yapılmıştır. Buna sahip olan kişi de Charles Gates’tir. Gates dikenli tel üretiminden yüklü miktarda servete sahip olmuştur. 3 parsel arazi üzerinde kurulu olan köşkün boruları da belirli miktarda altındır. Lakin Gates köşkünde konforu yaşayamamış, evin inşası tam anlamı ile bitmeden av gezisinde yaşamını yitirmiştir.
 • ABD’de 1940 senelerında pencere tip klima satın alacak olsaydınız eğer ülkemiz parasına göre 10.000 TL ödemek durumunda kalırdınız.
 • Willis Carrier’in klimayı icat etmesindeki amaç konfor değildir. New York matbaasının nemini koruma altına almak amacı ile dizayn etmiştir. Buradaki amaç ise mürekkebin daha bi hayli hızlı kuruması, sayfalara bulaşmaması ve nemden dolayı kağıtlarda sorun çıkmamasıdır.
 • Las Vegas’ın dünyaca popüler bir yer olmasının asıl sebebi klimadır. ABD de yapılan araştırmalara göre; Las Vegas, Texas, Florida ve Nevada gibi yüksek nüfusa ve ekonomik gelire sahip yerler bu popülerliğini klimaya borçludur. Klima olmasaydı ABD nin ekonomik gücü genelde kuzey eyalatlerinde kalacaktı.
 • Eskiye göre insan ömrü şimdiye oranla daha kısadır. Bunun nedeni de klimalardır. Klimalar soğutma sistemleri ile ilaçların saklanması şartlarının ve oluşturulma aşamalarının da gelişmesine katkı sağlamıştır. Bu nedenle klimalar insan yaşamının uzamasına etmen olmuştur.
 • Şuanda bu yazıyı bilgisayarınızdan okuyorsanız bunun sebebi de klimalardır. Klimalar aracılığıyla soğutma sistemleri gelişmiş ve bu durum doğrudan bilgisayar teknolojisini de etkilemiştir.
 • Alerjik hastalıklarınız mı var? O halde klima en büyük kurtarıcınız. Filtreleri aracılığıyla ortamda polensiz, daha alerjensiz ortam sağlayan klimalar havayı da temiz tutmaktadır.
 • Klimalar önceden R-22 soğutucu gaza sahipti. Çevreye zarar veriyordu. Lakin artık çevre dostu… Çünkü yeni klimalar R-410A gazı kullanan versiyonda. R-410A soğutucu gazın farkı ise klor bulunmamasıdır. Bunun yanında ozona zarar vermemekte gelecek nesillere daha iyi bir çevre bırakmaktadır.
 • Konutlar özellikle de sıcak yerlerde neden yüksek tavana sahip biliyor musunuz? Çünkü ısınan hava yükselmekte ve soğuk hava alçalmaktadır. Bunun yanında konfor bölgesinde rahat edilir, hava ısısı sirkülasyonu da kolaylaşır.
 • Okullar neden yaz tatiline giriyor ve bu tatil neden 3 ay sürüyor biliyor muydunuz? Cevabı klimalarda… Merkezi klima sistemi yaygın olmadan önce fabrikalar hatta çoğu devlet kurumları yaz tatili uygulamasına girmiştir. Bunun nedeni ise aşırı sıcaktan korunmaktır. Günümüzde okullar yaz tatili uygulaması klima olmasına karşın hala devam ediyor. Bu ise mutlu olunması gereken bir haberdir.
 • Termistörü önceden duymuş muydunuz? Termostat içinde bulunan sıcaklık değiştikçe direnci de ona göre değiştiren termostatı ortamın ısısına bağlı ayarlayan rezistanstır.
 • Sıcak hava ile ısınma tekniğini ilk kez kullanan Antik Romalılar’dır.
 • Klima konsepti ilk defa 500 sene önce Perslerce (İranlılarca) düşünülmüştür. Rüzgar kulelerinden yararlanıp soğutulma çalışılmıştır. Rüzgar kulelerine rüzgar tutucular yapılmış ve bu havanın içine aktarılması sağlanmıştır. İçeride ise sıcak olan havayı dış ortama verecek bir sistem geliştirilmiş. Bunun yanında İran sıcağından kurtulmak istenmiştir.
 • S. 180’de Çin’de Ding Huan adındaki mucit yedi adet tekerleğe bağlı üç m alanınde döner fan icadını yapmıştır. Bağlı olduğu çıktığı çevirmesi ile çalışan bu alet ise bir salın dolusu kişiyi serinletebiliştir.
 • John Gorrier yalnızca klimaların değil buzdolabının da babası sayılmaktadır. Florida’da bir doktor olarak görev alırken 1842 tarihinde buz yapan bir makine geliştirmiştir. Bu buzu ise hasaları için soğuk hava sağlamak amacı ile kullanmıştır. Bu buz makinesinin ev ve başka mekanları da soğutabilir düşüncesini geliştirmiştir. 1851 tarihinde ise patentini almıştır. Yalnız ardından finansal alt yapısını yitirerek 1855 tarihinde yoksul bir kişi olarak vefat etmiştir.
 • Klimaların modern konsepti özellikle kimya ve fizikte ismi çok fazla geçen Micheal Faraday aracılığıyla 1820 tarihinde ortaya çıkmıştır. Teorisini ise; soğuk ve sıkıştırılmış amonyağın buharlaştığında havayı soğutabilme özelliğinin olduğunu gözlemleyerek ve buradan yola çıkarak geliştirmiştir.
Ayrıca Bakınız.  R16/BGE Isıtma ve Soğutma
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları