Bulaşık Makinesi Ne Kadar Su Kullanır ?

Bulaşık Makinesi Ne Kadar Su Kullanır ?

Bulaşık Makinesi Ne Kadar Su Kullanır ? 

Bulaşık Makinesi Ne Kadar Su Kullanır ? Birçok insan, bulaşık makinelerini farkında olmadan yalnızca lüks bir ürün ve zaman kazanmanın bir aracı olarak görür. Ve fakat onu edindikten sonra derler ki: ‘Su tasarrufu yaptığını bilseydim bundan öncekilerde satın alırdım.’ Bu teknoloji mucizesini anlayalım.

Bulaşık Makinesinin Su Tüketimi Nedir ?

Tabii ki, üretim yılına ve markaya bağlı olarak değişecektir. Genel kural aşağıda bulunanlar gibidir: Bir bulaşık makinesi ne kadar pahalıysa, o kadar az su tüketir. Bununla birlikte, ne kadar basit ya da eski bir bulaşık makinesi olursa olsun, döngü başına su tüketimi nadiren 20 litreyi aşar. Ve en son modellerin çoğu, genellikle 10’da ‘uygun’.

Bulaşık Makinesi Ne Kadar Su Kullanır ?

Birçok yönden, su tüketimi seçilen programa ve bulaşıkların kirlilik derecesine bağlıdır. Aşırı harcamaktan kaçınmak için, bulaşıkları kısa bir süre için yanmış ya da yapışkan yiyecek artıkları ile ıslatmak yeterli gelmektedir, bundan sonra bulaşık makinesi maliyet etkin bir döngüde bile başa çıkabilir. Bir bulaşık makinesinde ne kadar su kullanılıyor? Alışılmış bir tüketici sınıfı bulaşık makinesinde bile, su tüketimi 10 litreden (düşük maliyetli mod) 14 litreye (yoğun modda, son derece nadir kullanılır). Daha pahalı markalarda bu sayılar daha da iyi.

Bulaşık Makinesi ile Su Tasarrufu

Yani, bir kova su ile 10-12 set bulaşık yıkayabildiğini hayal edin. Ve ne kadar su yapman gerekiyor? Ve bu, aynı sayıda plaka için bulaşık makinesinin su tüketiminden on kat fazla, ortalama 100 litredir.

İnce bir damlama altında ya da dolu bir lavaboda bulaşık yıkayan süper ekonomik bir ev hanımı olduğunuzu varsaysanız bile, 40-50 litreden daha az harcamanız olası değildir. Aynı zamanda, su tüketiminin daha da azaltılması, yalnızca yıkama kalitesinin zarar görmesiyle olabilecekdür. Böylelikle en az 4-5 kez su tasarrufu sağlanır. Her yıkama döngüsü, bulaşıkları her gün yıkarsanız, ayda bir küp su ile 30 ila 40 litre tasarruf sağlar.

Bir Bulaşık Makinesi Harcamaları

Tabii ki, su anadır, fakat bulaşık makinesinde tüketilen tek kaynak değildir. Halen özel ürünlere, tabletlere, durulamalara ihtiyacınız var, Ama bunun yanında her çeşit bulaşık deterjanı ve diğer sarf malzemelerini, el yıkama için koruyucu malzemeleri de alıyorsunuz. Aksi taktirde, manikürünüz lavaboya yıkandığından, tırnaklarınızın daha sık manikürlü hale getirilmesi gerekir.

Bulaşık Makinesi Kaç Litre Su Harcar?

Birçok insanın ek güç tüketimi ile bulaşık makinesi satın alması engelleniyor. Ancak, burada bile, her şey çok açık değildir. Bulaşık makinelerinde elektrik, temel olarak suyun ısıtılması için harcanmaktadır. Ancak bulaşıkları elle yıkarken, soğuk suyla değil, ılık suyla da yaparsınız ve aynı biçimde bu ısıtma için ödeme yaparsınız. Sıcak su için artırılmış bir tarife ya da gazlı su ısıtıcısı ya da bir kazan ile ısıtılan suyu ısıtmak için gaz ve elektrik için ödeme yaparsınız.

Dahası, manuel yıkama ile lavabonun üzerindeki ışığı daima açarsınız, bu da elektrik faturalarını olumlu olmayan etkiler. Ek olarak, bulaşık makinesi göründüğü gibi çok fazla elektrik harcıyor. Modern bulaşık makineleri döngü başına 0,8 ila 1,5 kWh harcıyor.

Bulaşık Makinesi Yalnızca Su Tasarrufu Değildir

Giderleri azaltmanın bunun yanında, bulaşık makinesinin başka avantajları da mevcuttur. Asıl mesele tabi ki zamandan ve sinirlerden tasarruf etmek. Ortalama bir ailenin, bulaşıkları yıkamak için yılda 200 saatten fazla zaman harcadığı tahmin edilmektedir. Bu 8 günden fazla. Ve eğer 8 saatlik bir çalışma gününe ayırırsanız, bu ‘çalışmanın’ 25 gün devam ettiği ortaya çıkmakta. Bulaşık makineli ailelerin kavgaları daha azdır, çünkü sırası ile bulaşıkları yıkama hususundaki anlaşmazlığa neden olmazlar.

Ayrıca Bakınız.  Sessiz Saç Kurutma Makinesi Satın Alma Rehberi

Bulaşık makinesinde yıkama kalitesi, en titiz ev kadınlarından bile fazladır. Sırrı basittir: yüksek sıcaklık (70 ° C’ye kadar) ve bi hayli aktif deterjanlar. Anladığınız gibi, insan derisi böyle bir kombinasyonla temas ettikten sonra olağanüstü durumda olmayacaktır.

Bulaşık makinesi yalnızca kullanım amacı için kullanılamaz. Hatırlıyorum, satın aldıktan sonra karım evdeki tüm bulaşıkları neşe içinde yıkadı ve yıkamak için başka bir şey bulmak için istekliydi. Gaz ocaklarını, davlumbaz ızgaralarını, buzdolabı raflarımızı yıkadı… Neyse ki durmayı başardı, ama bir çok kişi daha da ileri giderek sebze, tarak, lastik bot ve hatta çocuk oyuncaklarını bulaşık makinesinde yıkadı.

Bu sebeple, bulaşık makinesi her açıdan harika bir şeydir. Biraz pahalı mı? Katılıyorum. Ancak, maça 3-4 yıl içinde ödenecek (su tarifeniz ne kadar yüksek olursa, o kadar hızlı gerçekleşir). Aynı zamanda, satın alımdan sonraki ilk günden beri zevk getirmeye ve vaktinizi ve sinirlerinizi kurtarmaya başlayacak.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları