Klimaya Nasıl Gaz Basılır? Detaylı Anlatım

01.03.2021
177
Klimaya Nasıl Gaz Basılır? Detaylı Anlatım

Klimaya Nasıl Gaz Basılır? Detaylı Anlatım

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klimaya Nasıl Gaz Basılır? Detaylı Anlatım konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klimaya Nasıl Gaz Basılır? Detaylı Anlatım başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klimaya Gaz Basma İşlemi

Klimalarda genelde yaşanan tüm arızalarda gazının bitmesi olasılığı düşünülür. Lakin klimanın gazını eksiltmesi veya bitirmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü klima normal şartlarda gazı tüketmez. Lakin klimada bir sorun var ise yahut borularda çatlama var ise gaz eksilebilir veya bitebilir.

Klimaya Nasıl Gaz Basılır?

Klimaya Nasıl Gaz Basılır?

Klima Gazının Bittiği veya Azaldığı Nasıl Anlaşılır?

  • Klimanın dış ünitesindeki ince boruda karlanma var ise bu gazın eksik olduğu manasına gelmektedir.
  • Ayrıca klima yeterli soğutmayı yapmıyor ise bu da klima gazının eksik olabileceği yahut bittiği manasına gelebilir.

Kesin tespit için de yerinde görmek gerekmektedir.

Kullanıcı olarak klimanızın gazının bittiğini veya azaldığını siz anlayamaz ve tespit edemezsiniz. Bu durumda yapılması gereken uzman desteği almaktır.

Klimaya Nasıl Gaz Basılır?

Klimaların eski yeni olma durumlarına göre ve marka model ile birlikte çeşitlerinin olma durumuna göre mevcut gazları değişmektedir. Çok eski cihazlarda genelde R22 gaz yer alıyorken yeni cihazlarda R410 gazı bulunmaktadır. Gaz dolumu için de klimada ne tür gaz olduğu mühimdir.

  • R22 Gaz Basımı

R22 eski model klimalardaki mevcut gaz çeşididir. Gaz eksik ise; gaz saati ile gaz değeri ölçülür ne kadar eksikse ona göre gaz basımı yapılır. Fiyatı basılan gaz litresine göre değişmektedir. Klimaların kapasitesine göre gaz değeri olduğu için ve gaz basımı da eksik gaza göre sağlandığı için fiyat hususunda görülmeden net bilgi vermek doğru olmaz.

  • R410A Gaz Basımı

R410A gazı olan klimalarda gaz ilavesi olmamaktadır. R410A gazı içinde kimyasal ve likit bulunmaktadır. Kimyasalın mı yoksa likitin mi azaldığı bilinmez. Bundan dolayı kimyasaldan şu kadar likitten şu kadar ilave edeyim gibi bir düşünce ve uygulama sistemi yoktur. Gaz salınıp, vakum yapılır, yeniden grama göre gaz verilir. Doğru olan gaz basım uygulaması R410A gaz çeşidinde bu biçimdedir.

Tabi gaz basımı öncesi yahut sonrası borularda bir kaçak görülür ise kullanıcıya bilgisi mutlaka sunulur. Gerekli ise gaz basımı yapılmaz önce borudaki kaçak giderilir yahut boru sistemi komple yenilenir.

Ayrıca Bakınız.  Sharp CRMC-A310JBE0 Isıtma Soğutma
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları