Klimada Kondanser Çeşitleri Nelerdir?

28.02.2021
139
Klimada Kondanser Çeşitleri Nelerdir?

Klimada Kondanser Çeşitleri Nelerdir?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klimada Kondanser Çeşitleri Nelerdir? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klimada Kondanser Çeşitleri Nelerdir? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klimada Kondanser Türleri

Klimada Kondanser Çeşitleri Nelerdir? Klimada kondanserler yapı ayrıntı kısmına göre 3 çeşide ayrılmaktadır.

Klimada Kondanser Çeşitleri Nelerdir?

Klimada Kondanser Çeşitleri Nelerdir?

  • Hava Soğutmalı Kondanserler

Genelde 750 W a kadar olan kapasitedeki soğutma gruplarında sorunsuz denebilecek biçimde kullanılmaktadır. Tercih edilme nedenleri; basit olmaları, kurulma ve işletme masraflarının yüksek olmaması, tamir ve bakımlarının kolay olmasıdır.

Genelde kanatlı borulu olarak imal edilmektedir. Borunun içinden soğutucu akışkan dışında hava geçmektedir. Bu tip yoğuşturucular genelde ufak soğutma yüklerinde yeterli miktarda soğutma suyu bulunmayan durumlarda kullanılmaktadır.

  • Su Soğutmalı Kondanserler

Soğutma ortamı olarak su kullanılmaktadır. Ticari ve endüstriyel soğutma sistemlerinde hava soğutmalı kondanserlere nazaran çok daha yaygın kullanıma sahiptir. Çünkü aynı kapasitedeki havalı kondanserlerden daha ufaktür ve bundan dolayı daha az yer kapamaktadır.

Hava soğutmalı yoğuşturuculara nazaran daha düşük yoğuşma sıcaklığına sahiptir. Bunun nedeni ise; su sıcaklığı normalde çevre havası sıcaklığına göre düşüktür. Bu nedenle bir su soğutmalı kondanser için kompresör aynı kapasite için daha düşük beygir gücüne ihtiyaç duymaktadır.

  • Evaporatif Kondanserler

Hava ve suyun soğutma etkisinden birlikte yararlanılması esasına dayalı yapılmıştır. Evaporatör kondanserler bakım ve servis kuvvetlikleri, sürekli olarak arızalanmaya müsait olmaları ve hızlı kirlenmeleri sebebiyle kullanımı azalmış kondanserlerdir.

Ayrıca Bakınız.  Klimada Kondanser Kaçakları Nasıl Test Edilir?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları