Klimada Evaporatör Arızaları ve Sebepleri

28.02.2021
162
Klimada Evaporatör Arızaları ve Sebepleri

Klimada Evaporatör Arızaları ve Sebepleri

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klimada Evaporatör Arızaları ve Sebepleri konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klimada Evaporatör Arızaları ve Sebepleri başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klima Evaporatör Sorunları

Klimada Evaporatör Arızaları ve Sebepleri aşağıdaki paylaşımımızda sunulmuştur.

Klimada Evaporatör Arızaları ve Sebepleri

Klimada Evaporatör Arızaları ve Sebepleri

Klimada Evaporatör Arızaları ve Sebepleri

  • Boruların ve Kanatların Blokaj Olması (Hava Geçişinin Tıkanması)

Bilindiği gibi soğutma sistemlerinde kullanılan evaporatörlerde ısı genelde maddelerden konveksiyon yolu ile çekilmektedir. Yani evaporatörün ortamdan ısı transferini gerçekleştirmesinde hava veya sıvı gibi bir akışkana ihtiyacı mevcuttur.

Taşınmakta olan havadaki nem miktarı yükseldikçe kirlerin yapışma ve birikme eğilimi de artmaktadır. Zaman içinde artarak biriken kirler, evaporatörün boru ve kanatçıklarının blokaj olmasına yani hava geçişini tıkamasına neden olmaktadır. Bunun neticesinde ise evaporatörden havaya olan ısı transferi düşerek ciddi verim kayıplarına etmen olur.

Evaporatör temizliğinde korozif olmayan çeşitli kimyasallar ve mekanik yöntemler kullanılabilir. Lakin bazı durumlarda kanatçıklar içinde biriken kirlerin uzaklaştırılmaması veya maliyetinin daha fazla olması yeni gir evaporatörün kullanılmasını gerektirebilir.

  • Evaporatörde Kirlenme

Soğutma sisteminde soğutma işinin gerçekleştirildiği ünite evaporatördür. Hangi tip evaporatör olursa olsun etrafında bulunan maddelerle mutlaka temas halinde olmalıdır. Bu durum da zaman içinde evaporatörde kirlerin oluşmasına neden olabilmektedir. Buna benzer durumlar neticesinde evaporatörün; farklı zamanlarda çeşitli mekanik yöntemler ile ve korozif olmayan kimyasallar yardımı ile temizlenmesi gerekir.

Aksi durumda üzerinde biriken kirler ısı transferini olumsuz etkiler ve klimanın soğutma verimi düşer.

  • Evaporatörde Yağ Birikmesi

Kompresörü kızın bir biçimde ve yüksek hızda terk etmekte olan soğutucu buharı ile evaporatöre yağ taşınmaktadır. Bu yağ evaporatör borularının iç duvarlarını sararak ısı transferinin verimini düşürmektedir. Zamanla kirlenen ve yağın daha yapışkan olması neticesinde yağın evaporatörden kompresöre taşınması git gide zorlaşır. Bir süre sonra ise evaporatör yağ ile dolabilmektedir. Bu sorun genelde düşük sıcaklık uygulamalarında kullanılan evaporatörlerde daha sık rastlanılmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Klimada Soğutucu Akışkan Tipi ve Miktarı Nedir?

Bu durumda evaporatörün yağdan temizlenmesi gerekir. Evaporatör sistemden ayrılarak bir sol-ventle yani kimyasal çözümcü ile temizlenir. Temizleme uygulamasından sonra evaporatöre karışan nemin vakum yapılarak alınması gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları