Klimada Arıza Olmayan Durumlar Nelerdir?

27.02.2021
140
Klimada Arıza Olmayan Durumlar Nelerdir?

Klimada Arıza Olmayan Durumlar Nelerdir?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klimada Arıza Olmayan Durumlar Nelerdir? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klimada Arıza Olmayan Durumlar Nelerdir? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klimada Hangi Durumlar Arıza Değildir?

Klima kullanıcıları karşı karşıya geldikları her durumu arıza olarak kabul edebilir veya düşünebilir. Yalnız bazı durumlar klimanın normal çalıştığını ve bir sorun olmadığını belirtir. Bu hususta da her bir klima kullanıcısının bilinçli olması gerekmektedir.

Klimada Arıza Olmayan Durumlar Nelerdir?

Klimada Arıza Olmayan Durumlar Nelerdir?

Klimada Arıza Olmayan Durumlar Nelerdir?

  • Klimanın açar açmaz çalışmaması.

Klima kapatılıp hemen ardından yeniden açılırsa kompresör sigorta atmasını engellemek adına 3 dk. kadar çalışmaz. Bu normal bir durumdur. Klima fişi çekildikten sonra yeniden takılırsa eğer koruma devresi 3 dk. kadar devreye girer ve cihaz bu süre içinde çalışmaz. Bu da normal bir durumdur.

Klimayı açtınız uzun süre beklediğiniz yine de çalışmıyorsa bu bir arıza durumudur. Servis çağırmalısınız.

  • Klimadan kokular gelmesi.

İç üniteden koku gelmesi normal bir durumdur. Klima kullanılan odadaki her tür koku (mobilya, sigara gibi) klima içine girmektedir. Odadaki kokulara engel olursanız ve klima filtresini düzenli temizlerseniz bu durum oluşmaz.

Algıladığınız koku ortamdaki nesnelerden değilse, filtreyi temizlemenize karşın hala koku alıyorsanız servis çağırmalısınız.

  • Dış üniteden su gelmesi.

Klima iç ünitede oluşturduğu buharı dış üniteye gönderdiği için dış ünitede su akıntısı olabilir. Isıtma modundayken otomatik buz çözme işlemi sebebiyle de dış ünitede su akıntısı oluşabilmektedir. Bu normal bir durumdur. Arıza değildir.

  • Duman veya buhar gelmesi.

Soğutma yahut kurutma esnasında iç üniteden ince bir duman çıkabilir. Bu klimadan çıkan havanın etkisi ile oda havasının birden soğuması ile yoğunlaşma ve buhar oluşmasından kaynaklanmaktadır. Bu normal bir durumdur. Ayrıca klima ısıtma yaparken dış ünite fanı durabilir ve cihazdan buhar çıkabilir. Bu buz çözme modunda çalışmasından kaynaklı bir durumdur. Bu durumda defrost işleminin yapılıp yapılmadığı kontrol edilebilir. Cihaz defrost yani buz çözme işlemi yapıyorsa buhar gelmesi normaldir.

Bu durumlar dışında buhar veya duman geliyorsa eğer servis çağırmalısınız.

  • Klimanın ses yapması.

Klimanın çalışırken ve kapatıldığında borulardan su sesi gelebilir. Çalışma başladıktan ortalama 2-3 dk. sonra da klima sesli çalışıyor gibi gelebilir. Bu soğutucu akışkan sesidir. Yani cihazınızda bir sorun yoktur, normal bir durumdur. Çalışma sırasında hafif gıcırtı sesi de duyulabilir. Bu ısı değişimine bağlı ön kapağın genleşmesi yahut büzülmesinden kaynaklıdır. Bu da normal bir durumdur.

Bu durumlar dışında ses yapma görülür ise servis çağırmanız gerekir.

  • Hava akışının zayıflaması yahut durması.

Isıtma modu başlatıldığında iç kısımların ısınması adına fan hızı geçici olarak düşmektedir. Isıtma modunda iken oda sıcaklığı termostat ayarının üzerine çıkarsa eğer dış ünite durur ve iç ünite çok düşük bir fan hızı ile çalışır. Bu durum normaldir.

Odayı daha çok ısıtmak isteğe göre eğer termostat ayarını yükseltebilirsiniz. Isıtma modunda otomatik buz çözme modu da işlemeye başlar. Bu durumda klima 6-12 dk. gibi bir süre içinde geçici olarak durabilir. Bu durum normaldir.

Kurutma modunda yahut klima oda sıcaklığını ayarlamaya çalışırken fan çok yavaş bir hızda çalışabilir. Bu durum normaldir.

Otomatik çalışma modunda çalışırken fan çok düşük bir hızda çalışabilir. Bu durum da normaldir.

Bu durumlar dışında hava akışı zayıf olursa veya durursa servis çağırabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Gree Viola Klimaların Özellikleri Nelerdir?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları