Klima Nasıl Soğutur? Nasıl Isıtır?

01.03.2021
156
Klima Nasıl Soğutur? Nasıl Isıtır?

Klima Nasıl Soğutur? Nasıl Isıtır?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klima Nasıl Soğutur? Nasıl Isıtır? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klima Nasıl Soğutur? Nasıl Isıtır? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klima Nasıl Isıtma-Soğutma Yapar?

Klimalar kimi zaman ısıtma kimi zaman soğutma için kullanılır. Lakin ısıtma ve soğutmayı nasıl yaptığı merak edilir. Merak edenler için işte bilgiler:

KlKlima Nasıl Soğutur? Nasıl Isıtır?

KlKlima Nasıl Soğutur? Nasıl Isıtır?

Klima Nasıl Isıtır?

Genelde Heat Pump yani ısı pompası olan klimalarda ısıtma işlevi olur. Bu tür klimalar elektrik enerjisini direk ısıya çevirmek yerine dışarıdan ısıyı içeri taşır ve ortamı bu biçimde ısıtır. Heat Pump özelliği olan klimalar soğutmayı yaptığı gibi ısıtmayı da yine gazı yoğunlaştırarak ve buharlaştırarak yapmaktadır. Isıtma için; dış üniteden geçen gaz buharlaşarak dışarıdan ısıyı emer ve iç üniteye ulaştığında yoğunlaşarak emdiği ısıyı ısıtılması istenen ortama bırakır, ısıtmayı bu biçimde gerçekleştirir.

Klimalar dış ve iç hava sıcaklığına göre ısıtmayı iyi yahut orta derecede yapar. Dış ortam sıcaklığı yükseldikçe klimanın performansı her zaman daha düşük olur.

Klima Nasıl Soğutur?

Klima gazın buharlaşması ve yoğunlaşmasından faydalanarak ortamdaki ısıyı dışarı atar. Split klimalarda iç ünite içinden geçen gaz ortamdaki ısıyı emer ve buharlaşır. Bu işlev aracılığıyla ortam soğur. Buharlaşan gaz dış üniteye geldiğinde yoğuşur ve emilen ısıyı dışarı gönderir. Bu işlev sağlanırken yalnızca iç ve dış ünitedeki fan motorları bunun yanı sıra gazın içinde dolaşıma kolaylık sağlayan kompresör elektrik tüketimi yapar.

Klimalar günümüzde ısıtmadan çok soğutmada kullanılmaktadır. Her iki işlev için kullanan tüketiciler de bulunmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  Daikin Huayu K-DK680 Isıtma Soğutma
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları