Klima Dış Ünite Devreye Girip Çıkıyor Arızası

10.12.2019
553
Klima Dış Ünite Devreye Girip Çıkıyor Arızası

Şimdi sizlere klima arızalarından biri olan klimamızda dış ünite devreye girip tekrar çıkması ile alakalı arızadan bahsedicez. Bu sorunun nedenini aşağıda verdiğimiz bilgilerle takip edebilir ve sorunu anlayabilirsiniz.

Klima kısa aralıklarla devreye girip çıkıyor

Klimanız çalışma esnasında olmadık hareketler sergileyebilir ve düzgün bir şekilde görevini yerine getirmeyebilir. Bu durumun neden kaynaklandığını anlayabilmek için aşağıdaki belirttiğimiz işlemleri uygulayabilirsiniz.

İç ünite gösterge panelinin en sağındaki ışığı yanıyor mu? Yanmıyorsa klimanız defrost (buz erime) konumuna geçmiş olabilir. Bu sırada kesintili çalışması normaldir. Klimanızın çalıştığı yer üflediği havanın odaya yayılmasını önleyecek biçimde olmamalıdır. Olmasını istediğiniz sıcaklık ile oda sıcaklığı birbirine çok yakın olabilir. Isıtma konumunda sıcaklığı 30 Santigrat dereceye, soğutma konumunda ise 18 Santigrat dereceye ayarlayıp tekrar deneyin.

Klima hava üflemiyor ve en sağdaki ışık yanıyorsa

Klima ısıtma konumundayken ve dış ortam sıcaklığı 0 Santigrat dereceye yaklaştığında dış ünitede buzlanma oluşur ve klima defrost yaparak bu buzlanmayı eritir. Bu sırada kesintili çalışması normaldir.

Defrost işlemi

Isıtma ve soğutma konumunu hazırlama

Kumandanız aşağıdaki gibiyse ortasındaki açma-kapama düğmesine basın. Sol tarafta yer alan mod tuşuna basarak ısıtma moduna alın. Kumanda ekranında güneş sembolü görünecektir. Aşağı ve yukarı ok tuşlarıyla istediğiniz sıcaklığı ayarlayabilirsiniz. Soğutma konumuna ise aynı tuş ile ”kar” simgesi kumanda ekranında görününceye kadar basarak geçebilirsiniz. Aşağı-yukarı ok tuşları ile istediğiniz sıcaklık derecesini ayarlayabilirsiniz.

Kumanda sıcaklık ayarı


Kumandanız aşağıdaki gibiyse sağ üst köşedeki açma-kapama düğmesine basın. Kumanda kapağını açtığınızda sol tarafta yer alan kar tanesi, siyah üçgen, damla, güneş resmi olan düğmeye, kumanda ekranına ”güneş” resmi gelene kadar birkaç kez basın. Aşağı-yukarı ok tuşları ile istediğiniz sıcaklık derecesini seçebilirsiniz. Soğutma konumu ise aynı tuş ile ”kar” simgesi kumanda ekranında gözükecek şeklinde basarak soğutma konumuna alabilirsiniz. Aşağı yukarı ok tuşları ile istediğiniz sıcaklık derecesini ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Daikin Siesta Gizli Tavan Tipi Isıtma Soğutma

Klima kumandası (kapaklı)

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları