İş Yerlerinde COVİD-19 İçin Klima Kullanımı Nasıl Olmalı?

23.02.2021
143
İş Yerlerinde COVİD-19 İçin Klima Kullanımı Nasıl Olmalı?

İş Yerlerinde COVİD-19 İçin Klima Kullanımı Nasıl Olmalı?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için İş Yerlerinde COVİD-19 İçin Klima Kullanımı Nasıl Olmalı? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. İş Yerlerinde COVİD-19 İçin Klima Kullanımı Nasıl Olmalı? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Dünyada tesirini aylardır sürdüren ve ülkemiz dahil olmak üzere bir çok ülkede ölümlere neden olan COVİD-19 salgını ile alakalı olarak standart varsayımlar 2 yayılım yolunun daha baskın olduğunu göstermektedir.

COVİD-19’un Yayılma Yolları

  1. En mühimsi büyük damlacıklar olarak anılan hapşırma, öksürme veya konuşma esnasında yayılan damlacık-parçacıklardır.
  2. Diğer mühim yolu ise elden-ele, elden yüzeye vs. olabilen yüzey temas yoludur.

COVİD-19’un özellikle de hava yolu ile bulaşması sebebiyle klima kullanımı araştırma konusu olmuştur. Çünkü havalar artık ısınıyor ve aşırı sıcaklarda insanlar klima kullanımına yöneliyor. Özellikle de yaşantının maddi açıdan sıkıntı çekilmemesi adına devam etmesi gerektiği çalışma şartlarında yani iş yerlerinde klima kullanmanın COVİD-19’a bir etkisi var mıdır? İş yerlerinde COVİD-19 için klima kullanımı nasıl olmalıdır? Koronavirüsün klima kullanımında tesirini artırıyorsa bu etki nasıl en aza indirgenebilir?  Bu soruların yanıtı bi hayli merak konusu olduği için aşağıdaki paylaşımımızda siz değerli okurlarımız için paylaşıyoruz.

İş Yerlerinde COVİD-19 İçin Klima Kullanımı Nasıl Olmalı?

Havaların ısınması ile birlikte klimalar da serinlemek amacı ile kullanılmaya başlandı. Özellikle de yoğun sıcak ve neme bağlı çalışmakta kuvvetlik çeken, bundan dolayı çalışma performansı etkilenen bir çok çalışan için mühim ve gerekli olan klimaların bu etapta kullanılması sağlık ve COVİD-19’un yayılması adına yararlı mıdır yoksa zararlı mıdır? Kısa olaraksı bir etkisi var mıdır? En çok merak edilen sorulardan bir diğeride budur.

Günümüzde hemen herkes aracılığıyla duyularak bilinmiş olan, klima yolu ile bulaşmakta olan ve klima hastalığı adı verilen “Lejyoner Hastalığı” bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde önlem alınmazsa eğer üst solunum yolu ile başlayarak, zatürre hastalığına kadar ilerleyebilir, ağır sağlık poblemlerina neden olabilir. Birebir olarak Koronavirüs için aynı şeyi dile getirmek yanlıştır.

Klimalar Koronavirüs (COVİD-19) için bir kaynak oluşturmamaktadır. Lakin;

  • Klimalı ortamın sıcaklığı 20°C nin altında olmamalıdır. 20°C nin aşağısında klima kullanılmamalıdır. Çünkü daha düşük sıcaklıklarda virüsün yaşamsal süreleri uzamaktadır.
  • Klimalı ortamdaki nem %40-50 nin üzerinde olmalıdır. Bunun yanında virüs çok daha iyi kontrol edilebilir.
  • Klima filtrasyon mekanizması sağlıklı olmalıdır. Bundan dolayı klima filtre temizliği düzenli biçimde yapılmalı, gerektiğinde filtre değiştirilmelidir.
  • Klima bakımsız kalmamalı, mutlaka kullanmadan önce klima bakımı hususunda uzman desteği alınarak işlem yaptırılmalıdır.
  • Klima sürekli olarak açık kalmaması gereken bir cihaz olduğu için; klima dinlenmesi için kapatıldığında mutlaka pencere ve kapıları açarak ortam havalandırılmalıdır. 1 saatlik zaman diliminde 5-10 dakika kadar bu işlemi yapmanız yeterli olur.

Tabi klimayı zorunlu olduğu için kullanmak durumunda kalan, işi gereği ortamın serin olması şart olan tüm sektörlerde kurallara uymak, mesafeyi korumak, maske ve eldiven takmak gerekir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları