Hastane Klima ve Havalandırma

26.07.2018
140
Hastane Klima ve Havalandırma

Hastane klima ve havalandırma esasları:

  1. Taze hava emiş menfezi, toprak zemine yakın yerde mikroorganizma ve toz bulunduğundan, toprak zeminden en az 3m yüksekte olmalıdır.
  2. Egzost gazları mümkün olduğu kadar çatı üzerinden atmosfere atılmalıdır. Yüksekliği, konumu ve egzost menfezinin yapısı, kendi binasına ve komşu binalara zarar vermeyecek ve rüzgar etkisi ile egzost havasının tahliyesi mümkün olacak şekilde belirlenmelidir.
  3. Hava kanalları, dirsekler ve bağlantı elemanları partikül birikmelerini önleyecek şekilde aerodinamik yapıda olmalıdır ve dışarıdan veya dışarıya hava sızdırmaları olmayacak şekilde sızdırmaz olmalıdır.
  4. Taze hava emiş kanalları, bina içindeki istenmeyen pis havayı emmesi ve buna bağlı olarak hastane enfeksiyonu tehlikesini önlemek için DIN V24194 Kısım 2 sızdırmazlık sınıfı II’ye uygun olmalıdır. Bu nedenle, taze hava emiş menfezi ile hava verilecek oda arasındaki mesafenin çok uzun olması durumunda, kısa emiş hattı ve uzun basma hattı, uzun emiş hattı ve kısa basma hattına tercih edilmelidir.
  5. Emiş menfezi ile klima santralı arasındaki kanal içini temizlemek, dezenfekte etmek için yeterli sayıda temizleme kapakları olmalıdır.
  6. Birden fazla katı besleyen klima santrallarında her katın branşman hatlarına damper monte edilmelidir.
  7. Temiz oda şartlarının sağlanması için odalara temin edilen hava miktarları ve odalar araındaki hava akışı hayati önem taşır. Bunu en iyi biçimde temin edebilmek için hava beslemesinde Sabit Hava Debili (C.A.V) kutular kullanılmalıdır.
  8. Yüksek oda şartları gerektiren karışık akımlı hava kanal sistemli ameliyat odalarında en az 2400 m3/h besleme havası debisi gerekir.
  9. Kullanım zamanının dışında çalıştırılmaması gereken besleme ve egzost kanalları, hava akışı olmayacak şekilde sızdırmaz damperlerle kapatılmalıdır.
Ayrıca Bakınız.  Baymak Elite Klima Panelindeki Sembollerin Anlamı Nedir?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları