Gree Lomo Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

27.02.2021
197
Gree Lomo Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

Gree Lomo Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Gree Lomo Klima Kumandası Nasıl Kullanılır? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Gree Lomo Klima Kumandası Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Gree Lomo Kullanım Kılavuzu

Önemli Bilgi: Makalemizde bulunan bilgiler Gree Lomo Serisi Split Klima kumanda kullanımı ile alakalı bilgilerdir. Gree Lomo Klima Kumanda Kullanımı aşağıda bulunmaktadır.

Gree Lomo Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

Gree Lomo Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?

 • 1 numaralı buton

ON/OFF düğmesidir. Klimayı açmak veya kapatmak için bu düğmeye basmalısınız. Klima kapalıyken düğmeye bastığınızda klima açılır, açıkken düğmeye bastığınızda ise klima kapanır.

 • 2 numaralı buton

Ortam sıcaklığına ve hava koşullarına göre çalışma modu seçmek için kullanılır. Düğmeye her basıldığında farklı çalışma modları çıkar. Sırası ile;

AUTO → COOL → DRY → FAN → HEAT modları çıkar.

AUTO MOD: Klima otomatik modda çalışır. Yani fabrika çıkış ayarına göre çalışmaktadır. Ayar sıcaklığı ayarlanamaz ve gösterilemez. Fan devri seçmek adına FAN düğmesine basmalısınız. Fan üfleme açısını seçmek için de SWİNG düğmesine basmalısınız.

COOL MOD: Soğutma modudur. İç ünite üzerindeki soğutma göstergesi açık konuma geçmektedir. Ayar sıcaklığını yapmak için ▼ ve ▲ düğmelerini kullanabilirsiniz. Daha ardından fan devrini ve üfleme açısını ayarlayabilirsiniz.

DRY MOD: Kurutma veya nem alma modu olarak bilinir. Klima bu modda düşük devirde çalışmaktadır. Fan devri ayarlanamaz. Fan üfleme açısını ayarlayabilirsiniz.

FAN MOD: Klimanın fan moduna alınması yalnızca fanın üflemesidir. Klima bu durumda soğutma veya ısıtma yapmaz. Fan devrini seçmek için FAN düğmesine basabilirsiniz. Üfleme açısını da SWİNG düğmesine basarak ayarlayabilirsiniz.

HEAT MOD: Isıtma modudur. İç ünitenin üzerindeki ısıtma göstergesi açık konuma geçer. Ayar sıcaklığını ▼ ve ▲ düğmeleri ile uygulayabilirsiniz.

 • 3 numaralı buton

FAN düğmesidir. Düğmeye her basıldığında fan devri çevrimsel olarak ayarlanabilir. Düğmeye her bastığınızda fanın üfleme hızı değişir. Sırası ile;

AUTO → DÜŞÜK → ORTA → YÜKSEK şeklinde değişir.

AUTO FAN modunda klima fabrikadan çıkış ayarlarına göre fan devrini otomatik seçmektedir. Nem alma modunda ise fan devri düşük olmalıdır. Diğer modlarda fan ayarını kendiniz beklentinize göre uygulayabilirsiniz.

 • 4 numaralı buton

SWİNG düğmesidir. Düğmeye her basıldığında hava üfleme kanadı aşağı yukarı salınım yapar. Düğmeye 2 sn. den uzun süre basarsanız salınım açısını ayarlayabilirsiniz. Gereken açıya ulaştıktan sonra da düğmeye basmayı bırakın.

 • 5 numaralı buton

TURBO düğmesidir. Hızlı soğutma ve ısıtma modu ayarlanır. Ortamın bi hayli hızlı bir biçimde ısıtılması veya soğutulması istendiğinde bu mod seçilebilir. Düğmeye yeniden basıldığında TURBO modundan çıkılmış olur.

 • 6 numaralı butonlar

▲ Ve ▼ simgeli düğmelerdir. Düğmelerin 2 ayrı işlevi bulunur.

1- Sıcaklık ayarının 1°C artırılmasını ve azaltılmasını sağlar. Düğmelere basılı tutulduğunda 2 sn. sonra ayar sıcaklığı bi hayli hızlı bir biçimde değişir. Ayarı yaptığınızda düğmeye basmayı bırakın.

2- TIMER ON, TIMER OFF ve CLOCK ayarı yapılırken kullanılır. Düğmelere her bastığınızda saat ayarı değişir. Zamanlayıcıyı açmak veya saat ayarı yapmak için bu düğmeleri kullanabilirsiniz.

 • 7 numaralı buton

SLEEP düğmesidir. Uyku modu ayar düğmesi denilebilir. Isıtma, soğutma ve nem alma modunda uyku moduna girmek için bu düğmeye basmanız gerekir. Uyku özelliğini iptal etmek için yine bu düğmeye basabilirsiniz. Uyku modu özelliğinda klima terleme ve üşüme gibi durumların önüne geçerek hem sorunsuz bir uyku geçirmenizi sağlar hem de ekonomik kullanımda olur. Yani enerji tasarrufu yaşattırır.

 • 8 numaralı buton

TEMP düğmesidir. Düğmeye her basıldığında iç ayar sıcaklığı, iç ortam sıcaklığı veya dış ortam sıcaklığı görüntülenebilmektedir. Bazı modellerde dış sıcaklık göstergesi bulunmamaktadır.

 • 9 numaralı buton

I FEEL düğmesidir. Hisset özelliği olarak adlandırılmaktadır. Bu özelliği açtığınızda, uzaktan kumanda algılanan ortam sıcaklığını kumandaya gönderir. Ünite algılanan sıcaklığa bağlı olarak iç sıcaklığı otomatik kendi ayarlar. Fonksiyonu kapatmak istediğinizde yine bu düğmeye basmanız yeterli gelmektedir.

Bu özelliği ayarladığınız zaman kumandayı aktif üyenin yakınına getirmelisiniz. Yanlış ortam sıcaklığı algılamasını önlemek adına uzaktan kumandayı yüksek sıcaklık veya düşük sıcaklıkta olan nesnelerin yakınına koymamalısınız.

 • 10 numaralı buton

LIGHT düğmesidir. Düğmeye bastığınızda iç ünite ekran ışığı açılır. Yeniden bastığınızda iç ünite ekran ışığı söner.

 • 11 numaralı buton

CLOCK düğmesidir. Klima saatini ayarlamak için bu düğmeyi kullanabilirsiniz. Düğmeye bastıktan sonra kumanda üzerinde saat simgesi yanıp söner. Saati ayarlamak için ▲ ve ▼ düğmelerini kullanmalısınız. Bu düğmelere her bastığınızda saat 1 dk. artar veya azalır. 2 sn. kadar basılı tuttuğunuzda zaman ayarı hızla değişir. Gereken saat ayarını yaptığınızda düğmeye basmayı bırakmalısınız. Zamanı onaylamak için de yine CLOCK düğmesine basmalısınız. Saat simgesi yanıp sönmeyi durduracaktır.

Saatte 24 saat modu kullanılmaktadır. İki işlem içindeki süre 5 sn. yi aşmamaktadır. Aksi halde uzaktan kumanda ayar durumundan çıkmaktadır. TIMER ON/TIMER OFF için işlemler aynıdır.

 • 12 numaralı düğme

TIMER ON/TIMER OFF düğmesidir. Zamanlayıcının açılması yahut kapatılması gereken sürelerin ayarlanması için kullanılır. TIMER ON ile klimanın çalışma zamanı ayarlanabilir. TIMER OFF ile klimanın kapanma zamanı ayarlanabilir. Bu ayar ▲ ve ▼ düğmeleri ile yapılmaktadır.

Klima açık veya kapalıyken zamanlayıcı ayarı yapılabilir. Zaman ayarını yapmadan önce klimanın saat ayarını yapmanız gerekir. Bunu da CLOCK ile uygulayabilirsiniz.

AYRICA

Klimanızda kombinasyon düğmeleri için fonksiyon girişleri de bulunmaktadır.

 • ENERJİ TASARRUFU FONKSİYONU

Soğutma modunda TEMP ve CLOCK düğmelerine aynı anda basarsanız enerji tasarrufu özelliği açılır. Uzaktan kumanda üzerinde “SE” görüntülenir. Klima bu konumda en iyi enerji tasarrufu verimine ulaşmak adına fabrika çıkış ayarlarına göre otomatik ayar sıcaklığına ayarlanır. Enerji tasarrufu özelliğindan çıkmak için yine TEMP ve CLOCK düğmelerine aynı anda basabilirsiniz.

KISA BİLGİLER

 1. Enerji tasarrufu özelliğinda fan devri varsayılan olarak otomatik devirdedir. Yani ayarlanamaz.
 2. Enerji tasarrufu özelliğinda ayar sıcaklığı yapılamaz. TURBO düğmesine bassanız bile uzaktan kumanda sinyal görmeyecektir.
 3. Enerji tasarrufu özelliği ile uyku modu özelliği aynı anda çalıştırılamaz. Enerji tasarrufu modu eğer soğutma modunda ayarlanmış ise uyku modu düğmesine basıldığında enerji tasarrufu özelliği iptal edilecektir. Uyku özelliği eğer soğutma modunda ayarlanmışsa enerji tasarrufu özelliğinin devreye alınması ile uyku modu özelliği iptal edilir.
 • 8°C ISITMA FONKSİYONU

Isıtma modundayken TEMP ve CLOCK düğmelerine aynı anda basarsanız 8°C ısıtma özelliği çalışmaktadır. Bu fonksiyon çalıştırıldığı zaman uzaktan kumanda üzerinde yuvarlak içinde dolar simgesi ve 8°C görüntülenmektedir. Klima ısıtma durumunu 8°C de tutar. Bu fonksiyondan çıkmak için yine TEMP ve CLOCK düğmelerine aynı anda basmanız gerekir.

KISA BİLGİLER

 1. 8°C ısıtma özelliğinda fan devri ayarlanamaz. Varsayılan olarak otomatik devirdedir ve ayarlanmamaktadır.
 2. 8°C ısıtma özelliğinda ayar sıcaklığı yapılamamaktadır. TURBO düğmesine bassanız bile kumanda sinyal görmeyecektir.
 3. 8°C ısıtma özelliği uyku özelliği ile aynı anda çalışamaz. 8°C ısıtma tasarrufu özelliği soğutma modunda ayarlanmış ise uyku düğmesine yeniden bastığınızda 8°C ısıtma özelliği iptal edilmektedir. Uyku özelliği soğutma modunda ayarlanmışsa 8°C ısıtma özelliğinin devreye alınması uyku özelliğini iptal etmektedir.
 4. °F sıcaklık göstergesinde uzaktan kumanda üzerinde 46°F ısıtma görüntülenmektedir.
 • ÇOCUK KİLİDİ FONKSİYONU

▼ Ve ▲ düğmelerine aynı anda bastığınız zaman çocuk kilidi özelliği aktif olur. Çocuk kilidi özelliğinda uzaktan kumanda üzerinde kilit simgesi görüntülenir. Uzaktan kumandayı çalıştırırsanız üniteye sinyal göndermeden kilit simgesi 3 kez yanıp sönecektir. Bu iki düğmeye yeniden bastığınızda çocuk kilidi özelliği iptal edilecektir.

 • SICAKLIK GÖSTERGESİ DEĞİŞTİRME FONKSİYONU

Klima kapalı durumdayken ▼ ve MODE düğmelerine aynı anda basarsanız eğer °C ve °F içinde değişiklik uygulayabilirsiniz.

 • WİFİ FONKSİYONU

MODE ve TURBO düğmelerine aynı anda basarsanız WİFİ FONKSİYONU açılır. VİFİ özelliği açıldığı zaman uzaktan kumanda üzerinde WİFİ simgesi görüntülenir. Bu iki düğmeye 10 sn. den uzun basıldığında uzaktan kumanda WİFİ sıfırlama kodu göndermektedir ve WİFİ özelliğini açmaktadır.

Uzaktan kumandaya enerji verildikten sonra WİFİ özelliği varsayılan olarak açıktır. WİFİ özelliği opsiyoneldir yani her modelde bulunmayabilir.

Ayrıca Bakınız.  Electrolux RG01-BGEF-ELBR Isıtma Soğutma
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları