VRV Nedir? Avantajları Nelerdir?

28.02.2021
132
VRV Nedir? Avantajları Nelerdir?

VRV Nedir? Avantajları Nelerdir?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için VRV Nedir? Avantajları Nelerdir? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. VRV Nedir? Avantajları Nelerdir? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

VRV (VRF) Sistem Nedir?

Binanın değişmekte olan kapasitesine bağlı olarak soğutkan akışını kontrol etmekte olan klima sistemidir. Bina dışına monte edilen dış ünite ve bu dış üniteye bağlı olan bina içinde genelde yaşam alanlarının hem soğutulması hem de ısıtılması için kullanılan birkaç iç ünitelerden yaşanan sistem olarak özetlenebilir. VRV nin bunun yanında VRF sistemi olarak da bilinmektedir.

VRV sistem klimalar çevre dostu olan ve ozon tabakasına zarar vermeyen R410A soğutucu akışkana sahiptir. VRV sistem klimalardan birden fazla iç ünite tek bir bakır boru hattı ile bir dış üniteye bağlanarak çalışma sağlar.

Genel olarak VRV Sistemi; tek bir merkezden fazlalu iklimlendirme için kullanılan sistemler diyebiliriz.

VRF Sistem Nedir? Avantajları Nelerdir?

VRF Sistem Nedir? Avantajları Nelerdir?

VRV Sistem Klimaların Avantajları Nelerdir?

 • Isı geri kanımı, soğutma, havalandırma ve ısıtma işlemlerinin aynı anda yapılmasına olanak verir.
 • Enerji verimliliği yönünden yüksektir.
 • İşlem maliyetini azaltır.
 • Bölgesel iklimlendirme kontrolü sağlar. Bunun yanında kullanıcıların konfor şartlarını kendi isteklerine göre ayarlama gibi bir alternatif sunar.
 • Daha az alan işgal edeceği için yer sıkıntısı olan bölgelerde daha çok kullanılabilir.
 • Düşük ses düzeysi aracılığıyla etrafındakileri rahatsız etmez.
 • Yatırımın kısa bir sürede geri dönmesine yardımcı olmaktadır.
 • Sadece soğutma değil bunun yanı sıra ısıtma da sağladığı için ısıtma için ayrı bir sistem tercih edilmesine gerek duyulmaz.
 • Bireysel olarak bunun bunun yanında tek bir merkezden basit bir şekilde kontrol edilebilir.

VRV Sistem Klimaların Kullanım Alanları Nelerdir?

VRV sistem klimalar tek bir ünite ve çoklu iç ünite çalışma sistemine bağlı olduğu için bir çok alanda kullanılabilmektedir. Kısa olarak özetlemek gerekirse;

 • Otel
 • Hastane
 • Ofis
 • Restaurant
 • Mağaza
 • Tiyatro
 • Fabrika
 • Villa
 • Cam giydirme cepheli olan binalar
 • Sinema

Buna benzer yerlerde genelde tercih edilerek kullanılır. Ayrı yerlerdeki kiracı gruplarının kendine özel bireysel olarak enerji kontkarakterinin sağlanabildiği iç merkezi ve plaza gibi yerlerde de kullanılabilmektedir.

VRV Sistem Klimalar Hangi Ekipmanlardan Oluşur?

VRV sistem klimalar; dış ortama monte edilen 1 dış ünite, bu dış üniteye bağlı birden fazla iç ünite, hassas kontrol özellikli otomasyon sistemi, bakır boru hattı ve sistemde dolaşmakta olan soğutucu gazdan buluşmaktedir.

VRV Sistem Klimalar Nasıl Çalışır?

VRV sistem klimalarda her bir ünite ana boru hattına bağlanır. Bunun yanında tamamen birbirinden bağımsız ayrı biçimde kontrolü sağlanabilir. Gereksinim olmayan durumlarda iklimlendirme yapılmamış olur. VRV sistem klimalar toplam kapasiteyi hassas olarak ayarlama özelliğinde olan DC İnverter kompresörlere sahiptir. Bu özelliği aracılığıyla oda ihtiyacına bağlı olarak gaz debisi ayarlanabilir. Bu da en düşük enerjiyi tüketmesini sağlar. Bu tip klimaların içinde bulunan sıcaklık bunun bunun yanında basınç sensörleri her bir iç ünitenin dış üniteye olan mesafeden etkilenmeksizin kapasite gereksinimini belirleyebilmektedir. Bunun yanında gereksinime yanıt verecek biçimde enerji transferi gerçekleşmiş olur.

ÖNEMLİ:VRV Sistem Klimalar Dış Ünite Kondanserin Soğutulma Şekline Bağlı Olarak 2 Grupta İncelenir.

 1. Hava Soğutmalı VRV Sistemleri

Bu tür sistemlerde dış ünite kondanserinde ısı transferi fan ile havaya doğru yapılır. VRV sistemleri içinde en fazla kullanılan sistem denilebilir.

 1. Su Soğutmalı VRV Sistemleri

Isının bir kaynaktan sağlanan suya aktarılması sistemidir. Bu tür sistemlerde dış ünite boyut olarak ufak olmaktadır. Ayrıca bu tür sistemlerde fana gereksinim yoktur. Dış ünitenin atmosfere temas etmesi gibi bir zorunluluk da bulunmamaktadır. Verimlilik değerine bakacak olursak yükseltir ve 5.00 üzerindedir.

ÖNEMLİ: VRV Sistem Klimalar İşletme Özelliklerine Göre 2 Grupta İncelenir.

Heat Pump VRV Sistemleri

Bu tür sistemlerde mevcut olan tüm iç üniteler aynı modda çalışmak zorundadır. Farklı sıcaklık değerlerine ayarlanan VRV klimalar, aynı anda soğutma yahut aynı anda ısıtma yapabilir. Genel olarak en fazla tercih edilmekte olan VRV sistemleri içinde gelmektedir.

Heat Recovery VRV Sistemleri

Bu tür sistemler talep edilen soğutma modunda çalıştırılabilir. Bu tür sistemler ısı geri kazanımı temel amaç olarak kabul edilmektedir.

VRV Klima arıza onarımı, bakım, montaj ve demontaj gibi uygulamalarda VRV Klima Servisi ile iletişime geçerek bilgi ve yardımları alabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız.  Klima Dış Ünite Bakımı Nasıl Yapılır?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları