Klima Montajında Hangi Malzemeler Kullanılır?

28.02.2021
141
Klima Montajında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Klima Montajında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Klima çözümleri sitemizde siz değerli okurlarımız için Klima Montajında Hangi Malzemeler Kullanılır? konusuyla alakalı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Klima Montajında Hangi Malzemeler Kullanılır? başlıklı yazımız umarım işinize yarar.

Klima Montajı İçin Gerekli Malzemeler

Klima montajı gerekiyor ve Klima Montajında Hangi Malzemeler Kullanılır? diye düşünüyorsanız bu hususta bilinçli olmak üzere sayfamıza inceleyebilirsiniz.

Klima Montajında Hangi Malzemeler Kullanılır?

Klima Montajında Hangi Malzemeler Kullanılır?

  • Bakır Borular

İç ünite ile dış ünite içindeki gaz akışını sağlayan parçalardır. Değişik çap ve et kalınlığında üretilmiş parçalardır. Klimanın BTU değerinden kapasitesine ve soğutucu gaz çeşidine göre bakır boru çapı ve et kalınlığı değişebilmektedir. Genelde 50 ve 30 m kangallar şeklinde satılmaktadır. İstenilirse eğer 3-5 m lik düz bakır borular da bulunabilmektedir.

  • Bakır Boru İzolasyonu

Bakır boruların; sıcaklık ve nem gibi dış etkenlerden muhafaza edilmesi amacı ile izolasyon maddesi kullanılmaktadır. Bakır boru izolasyondan geçirilerek kullanılmaktadır. Bakır boru izolasyonları 50 m lik rulolar şeklinde kullanılmaktadır.

  • Ara Bağlantı Kabloları

Klimanın iç ve dış üniteleri içindeki elektriksel bağlantıyı sağlamaktadır. Bu kablolar çok telli ve bükülebilir yapıya sahiptir. Genelde sarı-yeşil, mavi, kahverengi yahut siyah kablolardan meydana gelmektedir. Sarı-yeşil kablolar ise topraklama kablosu olmaktadır.

  • Drenaj Hortumu

Soğutma sisteminde oluşan suyun dışarı alınmasını sağlama görevinde olan parçadır. Değişik uzunluklarda rulo halinde kullanılmaktadır. Drenaj hortumları açılabilir yapıya sahiptir. Aksi halde hortumunda kırılma veya zedelenme oluşabilmektedir.

  • Enerji Kablosu

Klimaya enerjinin ulaşmasını sağlamakta olan kablodur. Klima BTU yani kapasite değerine ve kompresör gücüne bağlı değişik kesitlerde olmaktadır.

  • Montaj Kiti

Montaj için gereken parçaların bir araya geldiği settir. Özellikle de pratik olması yönünden uzman servis personelleri aracılığıyla tercih edilmektedir. Montaj setleri bazı klimalarda kutusundan çıkabilir. Ayrı olarak da kullanılabilir.

  • Konsol

Klimaların dış ünitesinin duvara veya tabana montajı konsol ismi verilen metal malzemeler ile yapılmaktadır. Konsollar piyasada değişik yapı ve büyüklükte bulunur. Kullanılması gereken dış ünitenin büyüklüğüne bağlı uygun konsol seçimi yapılması gerekmektedir.

  • Terminal ve Makaronlar

Klimaya enerji girişi ve klima içinde enerji sevkiyatı terminaller ile yapılmaktadır. Klimanın özelliğine bağlı olarak değişik boyutlarda terminaller kullanılmaktadır.

Ayrıca Bakınız.  McQuay G11 Klima Kumandası Nasıl Kullanılır?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları