Klima Kondansatör (Kapasitör) Nasıl Değiştirilir ?

13.02.2021
169
Klima Kondansatör (Kapasitör) Nasıl Değiştirilir ?

Klima Kondansatör (Kapasitör) Nasıl Değiştirilir ? 

Klima Kondansatör (Kapasitör) Nasıl Değiştirilir Kondansatörler, Klima Arızalarının Yaygın Bir Nedeni Neyse ki, sık sık bunları kendiniz değiştirebilirsiniz.

Klima Kondansatör Değişimi

Yani yaz güneşinde sıcak bir gün. Aile bu hafta sonu geliyor ve aniden Klima çalışmayı bıraktığında gerekli tüm düzenlemeleri yapmakla meşgulsünüz. Mükemmel zamanlama, doğru mu?

Klima Kondansatör (Kapasitör) Nasıl Değiştirilir ?

Klima Kondansatör (Kapasitör) Nasıl Değiştirilir ? Üniteyi düzeltmek için yerel HVAC teknisyenini aramadan önce ve hamburgerlere harcayacağınız parayı yeniden tahsis etmeden önce, hızlı bir halde bakın. Belki de yalnızca birkaç dolara mal olacak ve çok az zaman harcayacak basit bir onarım yaparak şansınızı kaybedeceksiniz. Ayrıca , daha sonra değiştirmek dilerseniz, klimanızın hala garanti kapsamı içinde olup olmadığını öğrenmek de yararlıdır .

Hemen düzeltmeniz gerekiyorsa, herhangi bir uzmanlık aracına ihtiyacınız olmaz ve tüm gününüzü yeniden düzenlemek zorunda kalmayabilirsiniz. Yalnızca birkaç dakika, evin etrafında olabileceken bir kaç araç var ve bu talimatlar ailenizi doğru yolda tutmaya devam ederken size mühim miktarda para kazandırabilir.

Kapasitör Nedir?

Kondansatörler, enerjiyi depolayan küçük silindirik nesnelerdir. Ya bir motoru çalıştırmak için bir sarsıntı gönderiyorlar ya da bir motoru çalıştırmak için sarsıntı gönderiyorlar. Klimanızdaki kompresör, fan motoru ve dış fan ile çalışırlar.

Klima Kondansatör Kontrol Etme

Kapasitör Çalışıyorsa Test Ediniz

A / C uğultu ama fan dönmüyorsa, kendinizi uzun bir sıska çubuk bulun. Çubuğu fan ızgiçerisinden yavaşça kaydırın ve fanın dönüp dönmeyeceğini görmek için fan kanatlarından birini hafifçe itin. Fan kendi kendine kalkıp devam ederse, olabileceken büyük bir başlangıç ​​kondansatörüne sahip olursunuz.

Görüyorsunuz, kapasitör ilk etapta fan motoruna bir destek vermek için var. Bir kapasitör, elektrik yüklü kağıt tabakalarının bir rulosunda gücü depolar.

Kondansatör harekete geçtiğinde, enerjisini serbest bırakması ve fana bir çeşit elektrikli tekme atması gerekir. Kondansatörün çekilmesi durumunda, fan motorun beslediği 120 volttan tamamiyle geçemez. Sen ve çubuğun yalnızca başlangıç ​​kondansatörünün işini üstlendin.

Kondansatörünüzün patlamasına neden olabilecek birkaç şey var. Yaz sıcağı artı motor ısısı parçanın çok fazla olduğu ispatlanmış olabilir ya da başka bir şey olabilirdi.

Aşağıda bu problemi nasıl kendiniz çözeceğinizi anlatacağım.

Klima Kondansatör Değiştirme

Adım
Detay
1. Bağlantı kesme ya da kesici panelindeki üniteyi kapatın.
Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız devam etmeyin.
2. Kondansatörü bulun ve inceleyin.
Servis panelini çıkarın, başlangıç ​​kondansatörünü bulun ve yanlış olup olmadığını kontrol edin.
3. Kondansatörün gücünü boşaltın.
Bu adımda çok dikkatli olun – detaylar için aşağıdaki videoyu izleyin.
4. Eski kapasitörü sökün.
Onu tutan metal bandın sökülmesi basit olmalıdır.
5. Tellerin nasıl bağlandığını not edin.
Bunları çıkarmadan önce bunu yapın!
6. Kabloları ayırın.
Onları iğne burunlu pense ile kaldırabilirsiniz.
7. Bir değiştirme seçin.
Mikro faradları (μF) ve voltaj derecesini ya da A / C modelini ve modelini bilir
8. Bir yedek alın ve takın.
Yerel yüklenici tedarik deposunu kontrol edin.

Gücün Kapatılmasıyla Başlayın

Her şeyden önce, klimanıza giden gücü nasıl kapatacağınızı bildiğinizden emin olun. Yapmazsan devam etme.

  • Dış yoğuşma ünitesinin birkaç metre uzağında evin dışına monte edilmesi gereken bağlantı kesme ya da kesici panelindeki üniteyi kapatın.

Bağlantıyı keserken gücü kapattıktan sonra:

  1. Klima panelindeki servis panelini sökün.
  2. Başlangıç ​​kondansatörünü bulun. (Büyük olasılıkla gümüş, yuvarlak ya da oval ve kablo bağlantıları için üstte çoklu tırnaklar bulunur.)
  3. Çatalların tutturulduğu kondansatör yüzeyine bakın ve kendinize sorun: bu yüzey yükselmiş ya da kubbeli görünüyor mu?

Bir kapasitörün vurulduğu bir anlatı işareti onun şeklidir. Bir kondansatör patladığı zaman, tepesinin en az% 95’i yukarı itilecek ya da şişecek, bir pop’a benzeyen bir parça düştü ve şans verildiğinde patlamaya hazır olabilir. Gördüğün bu mu? Eğer öyleyse, bu iyi bir haber, ve size zaman içinde yedekleyip koşacağız.

Kondansatördeki Gücü Boşaltma

Zaten klimanın gücünü kapattınız, ama şimdi kapasitördeki gücü boşaltmanız gerekecek.

UYARI: Bahsettiğim gibi, bir kapasitör gücü depolar. Bu değişmedi çünkü elektrik akımı akışını kapattınız. Kondansatör hala ateşe hazır olabilir. İki terminale aynı anda elinizle dokunmak bu gücü boşaltacak ve şok edici bir deneyim yaşayacaktır. Deşarj edilmemiş bir kapasitörün atılması, çöp tenekelerinizde yangına neden olabilir. Devam etmeden önce, aşağıdaki videoda gösterildiği gibi, terminaller içerisinde yalıtımlı bir tornavida yerleştirerek kapasitörünüzü boşaltın.

Eski Kondansatörün Sökülmesi

Şimdi eski kapasitörünüz boşaldı, onu kaldırabilirsiniz. Bu çok kolay. Kondansatör, üniteye yalnızca çıkarılacak tek bir vidaya sahip bir metal bant ile monte edilir. Bu vidayı çıkarın ve kondansatör üniteden kendiliğinden çıkarılmalıdır.

Kondansatör Nasıl Bağlanır?

Kabloları eski kapasitörden çıkarmadan önce, hangi telin nereye gittiğini gösteren bir şema ya da etiket yaptığınızdan emin olun.

Eski Kondansatör Bağlantısı Kesilmesi

Tellerin yeni kondansatöre bağlanacağından emin olduktan sonra, telleri basit bir çift iğne pensi tercih ederek kaldırabilirsiniz. Teller sıkıysa, yalnızca üzülmemeye çalışın; yavaşça çekerken sallanan bir hareket kullanın. Bu, başka bir terminale dokunmanıza ya da pense tutmanıza ve yüzünüze çarpmanıza yardımcı olmaktadır. Gülme, bunu izledim.

Ayrıca Bakınız.  Klima Defrosttan Çıkamıyor

Bu kadar. Şimdi yapmanız gereken tek şey doğru yedek parçayı elde etmek ve bunu kaldırdığınız gibi yeniden yüklemektir.

Değiştirme Seçimi

Yeni kapasitörünüz için alışveriş yaparken bilmeniz gereken birkaç şey var: mikro faradlar (μF) ve voltaj derecesi. Kapasitörün şekli ve büyüklüğü, değişiklik gösterebildiğinden ve hala işi yapabildiğinden, gerçekten mühim değildir. Montaj braketiniz bile olabileceken değişik bir şeklin bir parçasını barındırmaya eğilimlidir. Yalnızca mikro farad sayısını tam anlamıyla eşleştirmeniz gerektiğini bilin.

Gerilim derecesinin, kapasitörün görebileceği değil, görmesi gereken voltaj miktarını gösterdiğinden aynı olması gerekmez; Bu, eğer ihtiyacınız varsa, şimdi sahip olduğunuzdan biraz daha yüksek bir voltaj derecesine sahip bir kondansatör kullanabilirsiniz.

ΜF’niz ve voltajınız kondansatörünüzde işaretlenecek ve olabileceken 35/5 μF ve 370V’ye benzer bir şey okuyacaktır. Yazılmadıkları takdirde, klima ünitenizin marka ve modelini yazınız ve doğru bilgileri bulmak için bu bilgiyi mağazada ya da çevrimiçi olarak kullanınız.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Klima Arızaları